romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Varování před využíváním tématu menšin ve volbách v SR a Maďarsku

Budapešť, 2.2.2010 10:44, (ROMEA)

Spory mezi Maďarskem a Slovenskem by neměly být tématem kampaní parlamentních voleb v obou zemích. Na dnešním zasedání Smíšené slovensko-maďarské komise pro menšiny v Budapešti to podle agentury MTI prohlásil její spolupředseda Vilmos Szabó. Parlamentní volby jsou v Maďarsku vypsány na duben a na Slovensku na červen.

Političtí analytici nicméně podle agentury Reuters očekávají, že Směr-sociální demokracie slovenského premiéra Roberta Fica ve volbách vytáhne takzvanou maďarskou kartu. Strana, kterou předvolební průzkumy označují za jasného favorita voleb, bude chtít ve svůj prospěch využít tradiční rivality Slováků a Maďarů.

Smíšená komise pro menšiny byla vytvořena v roce 1999 s cílem napomáhat k dosažení cílů smlouvy o přátelství a dobrém sousedství mezi oběma zeměmi z roku 1995. Její závěry mají charakter doporučení.

Na pořadu jejího dnešního jednání byl také kontroverzní zákon na ochranu slovenštiny, který podle Maďarska porušuje práva menšin. Bratislava novelu obhajuje s tím, že práva naopak posiluje.

Zákon, který na Slovensku platí od loňského září, vyžaduje používání slovenštiny v oficiálním styku. Svůj jazyk mohou národní menšiny užívat při komunikaci s úřady ve městech a vesnicích, kde tvoří více než dvacet procent obyvatel. Češi mohou nadále komunikovat s úřady česky. Za porušení tohoto zákona hrozí od ledna pokuta až 5000 eur (asi 130.000 korun).

Vedle smíšené komise pro menšiny dnes v Budapešti jednalo také Fórum maďarských poslanců Karpatské kotliny a představilo strategii k zachování maďarské diaspory v sousedních zemích. Plán bude založen na prioritní podpoře vzdělání. Odhaduje se, že mimo desetimilionové Maďarsko žije v zahraničí asi pět milionů Maďarů.

Maďarský ombudsman pro záležitosti menšin Ernö Kállai na zasedání fóra navrhl zřídit v Maďarsku takzvanou sněmovnu menšin. Úkolem tohoto společného kulturního centra by mělo být zastavení asimilace menšin v Maďarsku. Země oficiálně uznává dvanáct národnostních menšin (například Slováky, Němce, Rusíny či Chorvaty) a jednu menšinu etnickou (Romy).

"Pokud chceme uchovat Maďarsko jako multikulturní stát, jak je uvedeno v ústavě, potřebujeme spíš konkrétní kroky, instituce a fondy než další prohlášení. V opačném případě naše menšiny, zejména ty menší bez institucí, mohou během několika desetiletí zcela zmizet z etnické mapy Maďarska," řekl Kállai.

Přečteno: 693x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo