Varování před využíváním tématu menšin ve volbách v SR a Maďarsku
Spory mezi Maďarskem a Slovenskem by neměly být tématem kampaní parlamentních voleb v obou zemích. Na dnešním zasedání Smíšené slovensko-maďarské komise pro menšiny v Budapešti to podle agentury MTI prohlásil její spolupředseda Vilmos Szabó. Parlamentní volby jsou v Maďarsku vypsány na duben a na Slovensku na červen.
Političtí analytici nicméně podle agentury Reuters očekávají, že Směr-sociální demokracie slovenského premiéra Roberta Fica ve volbách vytáhne takzvanou maďarskou kartu. Strana, kterou předvolební průzkumy označují za jasného favorita voleb, bude chtít ve svůj prospěch využít tradiční rivality Slováků a Maďarů.
Smíšená komise pro menšiny byla vytvořena v roce 1999 s cílem napomáhat k dosažení cílů smlouvy o přátelství a dobrém sousedství mezi oběma zeměmi z roku 1995. Její závěry mají charakter doporučení.
Na pořadu jejího dnešního jednání byl také kontroverzní zákon na ochranu slovenštiny, který podle Maďarska porušuje práva menšin. Bratislava novelu obhajuje s tím, že práva naopak posiluje.
Zákon, který na Slovensku platí od loňského září, vyžaduje používání slovenštiny v oficiálním styku. Svůj jazyk mohou národní menšiny užívat při komunikaci s úřady ve městech a vesnicích, kde tvoří více než dvacet procent obyvatel. Češi mohou nadále komunikovat s úřady česky. Za porušení tohoto zákona hrozí od ledna pokuta až 5000 eur (asi 130.000 korun).
Vedle smíšené komise pro menšiny dnes v Budapešti jednalo také Fórum maďarských poslanců Karpatské kotliny a představilo strategii k zachování maďarské diaspory v sousedních zemích. Plán bude založen na prioritní podpoře vzdělání. Odhaduje se, že mimo desetimilionové Maďarsko žije v zahraničí asi pět milionů Maďarů.
Maďarský ombudsman pro záležitosti menšin Ernö Kállai na zasedání fóra navrhl zřídit v Maďarsku takzvanou sněmovnu menšin. Úkolem tohoto společného kulturního centra by mělo být zastavení asimilace menšin v Maďarsku. Země oficiálně uznává dvanáct národnostních menšin (například Slováky, Němce, Rusíny či Chorvaty) a jednu menšinu etnickou (Romy).
"Pokud chceme uchovat Maďarsko jako multikulturní stát, jak je uvedeno v ústavě, potřebujeme spíš konkrétní kroky, instituce a fondy než další prohlášení. V opačném případě naše menšiny, zejména ty menší bez institucí, mohou během několika desetiletí zcela zmizet z etnické mapy Maďarska," řekl Kállai.
Kam dál:
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Zmocněnec pro romské komunity bude na Slovensku koordinovat využívání peněz z EU určených na inkluzi
- ARA ART: Členové romské LGBT+ menšiny čelí vícečetné diskriminaci ze strany majority, ale mnohdy zároveň i ze strany vlastních rodin
- Výzva k zapojení se do aktivit projektu Roma Civil Monitor 2021-2025
- Dezinformační válka 2021: hlavním cílem byla Ukrajina, covid i to, kdo může za uprchlíky
- Skandál: Neofašistka měla na pohřbu rakev zahalenou nacistickou vlajkou s hákovým křížem
- Lídři evropských populistických stran jednali o spolupráci ve Varšavě
- Peter Pollák: Tři měsíce nám trvalo dostat případ Stanislava Tomáše do Evropského parlamentu
- Slovenská vláda se omluvila za protiprávní sterilizace žen v minulosti. Musí následovat odškodnění, říká právnička
- Bělorusko a Polsko podle Human Rights Watch porušují lidská práva migrantů
- Europoslance návštěva romských osad na Slovensku šokovala. Lidé na území státu EU žijí ve strašlivých podmínkách
Štítky:
Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53