romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Francii začal soud s Le Penem kvůli obhajobě zločinů okupace

Paříž, 14.12.2007 18:50, (ROMEA/ČTK)

V Paříži byl dnes zahájen soudní proces s krajně pravicovým nacionalistou Jeanem-Marie Le Penem, který je obžalován ze spoluúčasti na obhajobě válečných zločinů a na popírání zločinů proti lidskosti. Podnětem k obžalobě byly jeho předloňské výroky pro krajně pravicový časopis Rivarol na téma nacistické okupace Francie. Obžalováni byli také ředitelka časopisu a novinář, který rozhovor dělal. Devětasedmdesátiletý Le Pen není jednání přítomen.

V rozhovoru mimo jiné řekl, že nacistická okupace nebyla nějak zvlášť nelidská, i když prý nebylo možné vyhnout se přehmatům, a naznačoval, že obyvatelé obce Oradour-sur-Glane možná ke svému zmasakrování nacisty v roce 1944 zavdali příčinu sami. Po rozruchu, který to vyvolalo, řekl, že jeho slova byla vytržena z kontextu.

Ředitelka časopisu Marie-Luce Wacquezová dnes ale podle agentury AFP řekla, že ji tato slova nešokovala, a v podstatě se s nimi ztotožnila, když prohlásila, že s výjimkou deportací byla německá okupace přece jen mírná ve srovnání s tím, co se dělo v Belgii a v Nizozemsku.

Veřejná žalobkyně žádala pro Le Pena pět měsíců vězení podmínečně a pokutu 10.000 eur (270.000 korun), pro Waquezovou dva měsíce podmíněně a 5000 eur pokuty a pro novináře pokutu 3500 eur.

Soud se měl původně konat v červnu, ale byl odložen, protože bylo těsně před parlamentními volbami. V těch Le Penova Národní fronta neuspěla, stejně jako předtím neuspěl sám Le Pen ve volbách prezidentských. Na nedávném sjezdu strany byl ale znovu zvolen jejím předsedou.

Le Pen byl už v minulých letech několikrát odsouzen pro obhajování a zlehčování nacismu, kromě jiného za prohlášení, že plynové komory byly "detail dějin".

Přečteno: 993x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo