romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Varnsdorfu házel spolu s extremisty kameny na policisty. Po měsíci pátrání byl obviněn

Rumburk, Varnsdorf, 26.10.2011 9:50, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Policie po více než měsíci vypátrala šestadvacetiletého muže z Varnsdorfu, který se při akci Dělnické strany sociální spravedlnosti nechal vyprovokovat extremisty a házel s nimi kameny na policejní těžkooděnce. Vyšetřovatel ho už obvinil z násilí proti úřední osobě. Od začátku nepokojů ve Šluknovském výběžku padlo za trestné činy a přestupky už 35 obvinění, další případy policie ještě vyšetřuje. ČTK o tom informoval děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

"Mladíka se podařilo vypátrat rumburským kriminalistům v těchto dnech. Za trestný čin, kterého je obviněn, hrozí až šestileté odnětí svobody," upřesnil policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Akce svolaná DSSS na 10. září byla nejvyhrocenější ze všech protestů, které se ve Varnsdorfu v posledních měsících konaly. Demonstrace na náměstí se změnila v neohlášený pochod městem k romským ubytovnám. pravicoví extremisté z různých částí země se rozptýlili mezi obyvatele Varnsdorfu a využili je jako živé štíty. Dovedli je před policisty a potom se stáhli dozadu. U mostu přes Mandavu začali ze zadních řad házet na policisty kameny a lahve a strhli k tomu i některé místní. Když na policisty přilétla i rozbuška, rozehnali průvod vodním dělem. Potyčky extremistů s policisty pak pokračovaly až do noci.

Kameny zranily tři těžkooděnce z pořádkových jednotek. Dva zasáhly do ruky, jednoho do obličeje. Zranění byli i tři demonstranti. Jeden rozbuškou, další obuškem a opilá žena si poranila rameno. Policie hned po zásahu předvedla 37 lidí, většinou kvůli neuposlechnutí policejní výzvy, čtyři ale také pro trestné činy. Dva vzápětí obvinila z útoku na policisty a dva kvůli nedovolené symbolice. Další tři útočníky policisté dohledali a obvinili později.

Sedm osob bylo obviněno z napadení 21. srpna v Rumburku. Média informovala, že skupina Romů tehdy napadla cestou z diskotéky několik příslušníku majority a tento čin odstartoval vlnu demonstrací v Rumburku a Varnsdorfu. Verze průběhu a začátku bitky se však liší. V souvislosti s demonstracemi byly v uplynulých třech měsících obviněné tři osoby z krádeže, výtržnictví a násilí proti úřední osobě, dva lidi policie viní z útoku na policisty a projevu sympatií k hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod. Jeden člověk byl obviněn z poškození služebního vozidla.

Po demonstraci 2. září obvinila policie také jednu dívku z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Před televizními kamerami předvedla triko s nápisem Oživte Hitlera. Obvinění se dočkalo také 16 pachatelů přestupků, nejvíc za narušení občanského soužití a přestupek proti veřejnému pořádku.

Policie nadále vyšetřuje podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, loupeže, násilí proti úřední osobě, hanobení rasy a popírání popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, u většiny případů policie stále hledá pachatele. Jasno není ani v případě tří přestupků proti občanskému soužití.

Napětí v relativně chudé oblasti se stupňuje od poloviny srpna, kdy se odehrály dva konflikty mezi Romy a etnickými Čechy. První demonstrace v Rumburku přešla v sérii výtržností pod domy obývanými Romy, pak se ale výtržnosti přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti při pokusu o pochod k ubytovnám několikrát zaútočili na policií, podle níž se na shromážděních chtějí zviditelnit extremisté.

KAM DÁL?
 
Policie po měsíci našla muže, který po ní ve Varnsdorfu házel kameny
 

ČTK, ryz, , iDNES.cz
Přečteno: 836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo