romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Varnsdorfu opět protestovali, tentokrát nejen proti Romům, ale i proti samosprávě

Varnsdorf, 24.9.2011 20:14, (ROMEA)
ilustrační foto

V severočeském Varnsdorfu dnes opět protestovali, proti vedení města i proti Romům. Na náměstí E. Beneše se krátce po 14:00 postupně sešlo přibližně 300 lidí, odkud po proslovech protestující vyrazili na pochod kolem domu varnsdorfského místostarosty Josefa Poláčka i kolem romské ubytovny Sport.

Místní radnici viní, že neřeší dlouhodobé problémy se sociálně vyloučenými lidmi a že údajně neposlouchá problémy obyvatel. Lidé proto nejprve zamířili k domu místostarosty Josefa Poláčka (ODS). Ten hlídali policejní těžkooděnci, dav kolem domu s pokřikováním prošel a vrátil na náměstí. Odtud se necelá stovka demonstrantů vydala kolem ubytovny Sport směrem k hraničnímu přechodu Großschönau. Původní asi osmikilometrová trasa byla plánovaná až na hranice s Německem, dav se ale u jednoho z panelových domů obývaných Romy, před nímž stáli těžkooděnci, otočil, a zpět na náměstí se vrátily už jen desítky lidí, většina se jich rozešla už cestou.

Někteří z účastníků pískali a křičeli, k žádným potyčkám však nedošlo. "Nikdo nebyl zadržen ani předveden," řekla ústecká policejní mluvčí Šárka Poláčková. Na místě dohlíželi policisté v uniformách, v civilu i členové antikonfliktního týmu. Podle mluvčí bylo jen ve Varnsdorfu v pohotovosti 450 policistů, celkově pak ve Varnsdorfu, Rumburku a na příjezdových trasách asi 700 příslušníků. Policie hlídala jak okolí romských ubytoven, tak i příjezdové trasy. Na nich policisté kontrolovali auta, žádné zbraně v nich jako při minulých demonstracích ale nenašli.

Většina demonstrujících byla z řad místních obyvatel. Někteří z nich měli na sobě bílá trička s nápisem: "Z našich daní žijete a ještě nás bijete!!". V davu se objevily asi dvě české vlajky a transparent s nápisem: "Na hradě nevědí, co se děje v podhradí".
Místní lidé na náměstí vyzývali k podpisu petice za odstoupení vedení města. Organizátor akce Lukáš Kohout přítomným řekl, že na příští víkend plánuje akci v sobotu v Praze a v neděli znovu ve Varnsdorfu.

Iniviativa Nenávist není řešení pořádala ve varnsdorfských ubytovnách Den dětí s kulturním programem. V městské ubytovně v ulici T.G.M. museli skončit již ve 12.00, protože podle města akci včas nenahlásili. V hotelu Sport byl dětský den přerušen policisty, kteří poodle mluvčího iniciativy NNŘ Miroslava Brože donutili Romy, aby šli dovnitř, zavřeli okna a nestáli u nich, aby nebyli z ulice vidět. Po odchodu demonstrantů, kteří se poprvé od vzniku nepokojů dostali až před Sport, dětský den pokračoval ke spokojenosti místních lidí.

Původně se měl konat protest také v nedalekém Rumburku, jeho svolavatel jej ale nakonec zrušil. Přesto se v parku, kam bylo shromáždění původně ohlášené, sešlo asi 50 lidí, kteří však záhy odešli.

Miroslav Brož společně s kolegy vyvěsil před davem na náměstí transparent s nápisem Nenávist není řešení a před shromážděným davem prohlásil, že místní musí být už velmi zoufalí, když se nechají vést odsouzeným podvodníkem Kohoutem. Byl za to davem vypískán, lidé mu velmi vulgárně nadávali a hádali se s ním.

KAM DÁL? 
 Varnsdorf on-line: Demonstranti protestovali před domem místostarosty i před romskou ubytovnou v hotelu Sport
ČTK, fk, čtk
Přečteno: 1302x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo