romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel prezident Václav Havel

Praha, 18.12.2011 23:11, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

V neděli 18. prosince ráno zemřel ve spánku první porevoluční český prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let. ČTK to sdělila Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Někdejší československý a český prezident zemřel "v tichosti ve spánku" na své chalupě na Hrádečku Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar, dodala.

"Dnes nás opustil Václav Havel. V jeho poslední chvíli s ním byla jeho manželka Dagmar a jedna ze sester boromejek, které se o něj také v posledních měsících staraly," uvedly stručně Havlovy oficiální internetové stránky.

Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše.

Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let.

Havlovo úmrtí je podle českého premiéra Petra Nečase obrovská škoda. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu.

V pondělí se mimořádně sejde česká vláda, aby v souvislosti s dnešním úmrtím exprezidenta Václava Havla rozhodla o vyhlášení státního smutku. ČTK to řekl mluvčí kabinetu Jan Osúch.

"Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu. Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země," uvedl prezident Václav Klaus v souvislosti s úmrtím svého předchůdce. Podle něj Havlova osobnost, jméno i dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česko rychle začlenilo do společenství demokratických zemí.

Za svůj boj s totalitním režimem byl Havel před listopadem 1989 třikrát vězněn, celkem strávil ve vězení zhruba pět let. V listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra a v prosinci 1989 byl zvolen československým prezidentem, kterým byl až do své abdikace v červenci 1992. Již v lednu 1993 byl ale zvolen prvním prezidentem České republiky a tuto funkci vykonával až do roku 2003.

I po odchodu z čela státu se Havel nadále vyjadřoval k politickým otázkám, především v oblasti zahraniční politiky a lidských práv.

Proslavil se rovněž svými divadelními hrami. Psaní se pro něj stalo celoživotním posláním. Za své dílo získal řadu ocenění.

Osobní život Václava Havla po listopadu 1989 zasáhly dvě zásadní události. V lednu 1996 zemřela jeho manželka Olga, která si především za svou charitativní činnost dokázala získat sympatie a respekt široké veřejnosti. O rok později se Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.

V době, kdy stál v čele státu, byl pak mnohokrát hospitalizován. Kvůli rakovině mu lékaři odebrali v listopadu 1996 velkou část plíce. Další kritický moment přišel v dubnu 1998, kdy pobýval v rakouských Alpách. Po prudkém zhoršení zdravotního stavu se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobil akutní operaci proděravěného tlustého střeva.

Havlovu památku uctily v centru Prahy stovky lidí


Národní třída (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Na pražském Václavském náměstí se v neděli večer sešly na krátkém shromáždění stovky lidí, aby uctily památku dnes zemřelého prezidenta Václava Havla. Po celé zemi se zároveň v 18:00 rozezněly zvony kostelů a kaplí. Lidé na náměstí zapalovali svíčky na podstavci sochy svatého Václava. Vedle svíček se na podstavci objevily také kytice převážně červených růží a Havlovy portréty a fotografie, jednu z nich částečně pokryla černá látka. Černá vlajka byla natažena také mezi sochami svatých v popředí jezdecké sochy. Účastníci převážně tichého shromáždění obyvatel různého věku, od batolat po seniory, drželi také minutu ticha.


FOTO: Lukáš Houdek

Shromáždění rozvinuli nad svými hlavami velkou českou vlajku, dvacet metrů dlouhou a deset širokou. Z reproduktorů zazněla Modlitba pro Martu, tedy jeden z hlavních songů takzvané sametové revoluce, které byl Havel vůdčí osobností. Ekonom Tomáš Sedláček v projevu poznamenal, že i když Havel zemřel, jeho motto, podle kterého pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, zůstane nesmrtelné. Havel "kolem sebe přitahoval lidi, kteří se nechtěli smířit s tím, že svět je profesionálně cynický", dodal Sedláček.

Při Modlitbě pro Martu mnozí lidé spontánně zvedli ruce s prsty do tvaru písmene "V", v očích měli slzy. Potom zvonili klíči stejně jako v listopadu 1989 a skandovali: Ať žije Havel. Podobné jako před dvaadvaceti lety bylo dnes večer i počasí - drobně sněžilo. Lidé zazpívali také českou hymnu a další z písní sametové revoluce, Jednou budem dál.


Václavské náměstí (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Po ukončení shromáždění se skupinky lidi vydaly přes Národní třídu na Kampu, kde na břehu Vltavy zaplála na Havlovu památku vatra. Organizátoři tam také rozvinuli velké plátno, na němž byl podpis Václava Havla s charakteristickým srdíčkem. Také na Kampě lidé za exprezidenta zapalovali svíčky a zazpívali si s písničkářem Vladimírem Mertou. Zazněly i písně Plastic People of the Universe. Na shromáždění promluvil například Pierre Lévy nebo předsedkyně Nadace Jána Langoše Gaba Langošová. "Ve Václavu Havlovi jsme ztratili člověka, který bral vážně svůj život, ale i životy jiných. Zatím podobného politika nemáme," uvedla.

Lidé stáli frontu na zapálení svíček také u podloubí na Národní třídě, kde brutálním potlačením studentské demonstrace 17. listopadu 1989 začal pád komunistického režimu.

Strážníci kvůli přesunu části shromážděných na Kampu raději uzavřeli pro automobily horní část Václavského náměstí. Někteří lidé u sochy svatého Václava zůstali, aby u ní mohli zapálit svíci. Četly se Havlovy texty i texty o exprezidentovi.

ČTK, ryz
Přečteno: 3212x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo