romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vernisáž výstavy Ferdinanda Kociho: Střípky z tvorby romského výtvarníka

Brno, 30.3.2012 11:28, (ROMEA)

V Muzeu romské kultury se ve čtvrtek 5. dubna od 16 hodin uskuteční vernisáž výstavy, která návštěvníkům přiblíží tvorbu albánského umělce Ferdinanda Kociho. Server Romea.cz o tom informovala Martina Zuzaňáková.

Ve svých obrazech zpracovává Ferdinand Koci témata týkající se romské historie (víra, holocaust, kočování) i současného životního stylu. Má jedinečnou schopnost vidění a vnímání světa, vycházející z jeho romského dědictví a zážitků z cestování po světě.

Nová výstava Muzea romské kultury
Vernisáž výstavy: 5. 4. 2012 od 16 hodin
Výstava potrvá do 22. 9. 2012

Ferdinand Koci vystudoval střední uměleckou školu ve Fier a akademii umění v Tiraně. I přes to, že žije Koci trvale v Anglii, udržel si romský jazyk a neztratil kontakt s romskou komunitou. Tato malířova silná vazba se odráží také v jeho dílech.

Koci navazuje svými pracemi na tradici naivní malby, která je pro některé romské umělce příznačná. Nerozvíjí svůj vlastní styl. Jeho dílo má mnoho poloh. Maluje, ilustruje, kombinuje malířskou techniku s grafikou a kresbou, kreslí karikatury.

Svoje díla vystavoval dosud Ferdinand Koci v Albánii, Jugoslávii, Itálii, Polsku, Francii, Španělsku a Velké Británii. V Clermont Ferrand ve Francii vyhrál soutěž Beaux Artes.

Výstava je součástí evropského projektu RICE, který vznikl ve spolupráci s Odborem zahraničních vztahů MMB a partnerským městem Leedsem. Vystavená díla jsou zapůjčena z majetku Gypsy Roma Traveller Leeds.

Záštitu nad výstavou převzal primátor města Brna pan Roman Onderka.

ryz
Přečteno: 554x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Kultura, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo