romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VI. Kongres o pastoraci Romů

Freising, 3.9.2008 15:46, (ROMEA/ČBK)

Ve dnech 1. - 4.9.2008 probíhá v německém Freisingu VI. Světový kongres o pastoraci Romů, který pořádá Papežská rada pro migranty a uprchlíky ve spolupráci s Německou biskupskou konferencí. Hlavní téma je "Mladí Romové a jejich role v církvi a ve společnosti".

Téma kongresu vychází z poselství Svatého otce Benedikta XVI. ke Světovému dni migrantů a uprchlíků 2008, ve kterém papež kromě jiného vyzývá k pomoci mladým migrantům co nejlépe zvládnout integraci a mít možnost lidské, kulturní a profesní formace.

První světový kongres o pastoraci Romů se konal v roce 1964 na popud papeže Pavla VI. Letošní kongres zahájil kardinál Renato Raffaele Martino, předseda Papežské rady pro migranty a uprchlíky.

O tom, jak se pastorace během doby proměnila, hovořil ve Vatikánskému rozhlasu sekretář pořádající Papežské rady arcibiskup Agostino Marchetto: „S radostí mohu říci, že počet pastoračních pracovníků pro toto etnikum na celém světě za tu dobu značně vzrostl. Dnes existuje specifická pastorační struktura téměř ve všech evropských zemích. Na kongresu ve Freisingu jsou zástupci 25 biskupských konferencí. Pro formaci těchto pracovníků organizuje Papežská rada světové kongresy, na nichž má prostor jak studium tak reflexe. Místní církve zase organizují národní setkávání, duchovní cvičení, poutě apod. Loni pořádala naše rada první světové setkání kněží, jáhnů, řeholníků a řeholnic romského původu. Papežská rada také 8. prosince 2005 zveřejnila směrnice pro pastoraci Romů, první církevní dokument univerzálního charakteru, který je věnován tomuto etniku a kočovným národům obecně. Možná ne všichni vědí, že už existuje stovka kněží, jáhnů, řeholníků a řeholnic romského původu. V Indii jsou jich dvě desítky, v Maďarsku desítka, následuje Slovensko, Španělsko a Rumunsko. Ve Francii je dokonce národní koordinátor pastorace Romů jeden z jejich kněží, pomáhá mu další kněz a tři trvalí jáhnové, dvě řeholnice a jedna zasvěcená laička. Všichni jsou Romové.“

Ve světě žije asi 36 milionů Romů, z toho 18 milionů podle předpokladu žije v Indii, v zemi jejich původu. Podle oficiálních odhadů Rady Evropy jich žije na starém kontinentu mezi 9 až 12 miliony, především v jeho východní části.

Českou biskupskou konferenci na kongrese zastupují její generální sekretář a delegát pro Romy, menšiny a migranty biskup Ladislav Hučko, dále P. Jiří Rous, národní ředitel pro pastorační práci u romského obyvatelstva, a P. Martin Sedloň OMI.

ROMEA, , ČBK
Přečteno: 1319x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, VíraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo