romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: V Praze zadrženo 42 příznivců Dělnické strany včetně Vandase, Kotába, Štěpánka, Zbely a Šlégrové

Praha, 24.5.2009 20:43, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Policie dnes zadržela v Ječné ulici v centru Prahy 39 stoupenců neonacistické Dělnické strany včetně jejího předsedy Tomáše Vandase poté, co neuposlechli výzvy k rozpuštění svého shromáždění a pochodovali směrem k Českému rozhlasu. ČTK to řekla policejní mluvčí Eva Miklíková. Zadrženy byly i další špičky DS jako například Petr Kotáb, Jiří Štěpánek, Martin Zbela nebo Lucie Šlégrová.

VIDEO
Zadržení špiček Dělnické strany v Praze
Zadržení tří příznivců DS u Palackého náměstí
Rozpuštění shromáždění Dělnické strany na Palackého náměstí

Zasáhlo proti nim několik desítek policejních těžkooděnců. Stoupenci strany protestovali proti tomu, že Český rozhlas odmítl odvysílat některé jejich předvolební spoty.

Původní shromáždění asi 60 lidí, které se sešlo na Palackého náměstí, rozpustil magistrátní úředník. Zdůvodnil to tím, že Vandas odkazoval ve svém projevu na nacionální socialismus. Na Palackého náměstí se mohou konat veřejná shromáždění bez ohlášení úřadům.

"Kolem čtrnácté hodiny se na Palackého náměstí sešlo kolem 50 účastníků shromáždění. Následovaly projevy, v jejichž průběhu zazněly výroky směřující k šíření etnické a rasové nesnášenlivosti. Z tohoto důvodu na místě přítomný zástupce Magistrátu hlavního města Prahy krátce před půl třetí upozornil svolavatele, že se tímto jednáním dopouští přestupku proti zákonu o právu shromažďovacím, akci ukončil a přítomné vyzval, aby se rozešli. Poskytl jim přitom dostatečný časový prostor k tomu, aby tak učinili. Vzhledem k tomu, že na opakované výzvy nereagovali, vyzval zástupce magistrátu Policii ČR, aby zakročila," uvádí se v tiskové zprávě Policie ČR.

Účastníci shromáždění se nerozešli ani po výzvě policistů. Obklopila je proto skupina těžkooděnců, policisté všem zkontrolovali doklady.

Příznivci DS se přesto vydali na nepovolený průvod směrem k Českému rozhlasu, těsně za náměstím mu policie zatarasila cestu. Policisté odebrali protestujícím vlajky a po krátké potyčce tři z nich zadrželi.

"Přesto, že s účastníky akce jednali i policisté z Antikonfliktního týmu a vysvětlovali jim možné důsledky jejich jednání, oni jejich upozornění nedbali a vydali se na neoznámený průvod k Českému rozhlasu. Policie jim ponechala prostor k tomu, aby se pokojně rozešli. Přitom vyzvala některé z účastníků, aby zabalili vlajky, které s sebou při pochodu nesli. Tři z nich výzev neuposlechli, proto byli v ulici Na Moráni zajištěni a jako podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku předvedeni na místní oddělení k podání vysvětlení. Následně byli propuštěni na svobodu," uvádí se v tiskové zprávě Policie ČR.

Další zásah policie se odehrál v Ječné ulici před náměstím I. P. Pavlova, kam došlo 39 demonstrantů. Policisté jim přehradili cestu a všechny je odvezli na policejní služebny pro podezření ze spáchání přestupku proti shromažďovacímu právu a neuposlechnutí výzvy. Policisté si zapsali osobní údaje všech shromážděných, poté je vyslechnou. "Následně budou všichni oznámeni na příslušný úřad, který povede další správní řízení," řekla Miklíková.

Zásahu se účastnily desítky policejních těžkooděnců, příslušníci antikonfliktního týmu i uniformovaní policisté. Policie na více než půl hodiny přehradila frekventovanou Ječnou ulici a znemožnila průjezd autům i tramvajím. Na místo dorazilo několik policejních dodávek, dva antony a osobní vozy.

Český rozhlas minulý týden neodvysílal dva klipy strany, které obsahují věty jako "Odmítáme vládní politiku cikánského rasismu, kdy z našich daní platíme cikány, aby nemuseli pracovat a svůj volný čas věnovali obtěžování slušných lidí". Vedení rozhlasu dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohl být porušen zákon. Strana poté podala trestní oznámení na ředitele rozhlasu pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Rozhlas se kvůli spotům také chystá podat trestní oznámení.

Český rozhlas spolu s Českou televizí také neuvedly některé spoty nacionalistické Národní strany. Její předsedkyně Petra Edelmannová dnes uvedla, že bude navrhovat u soudu zneplatnění voleb do Evropského parlamentu, trestní oznámení však podávat nebude. Česká televize již kvůli klipu trestní oznámení podala. Podle premiéra Jana Fischera byla zveřejněním spotu naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Příznivci Dělnické strany se naposledy sešli v sobotu. Na ohlášené shromáždění v Bílině na Teplicku dorazilo zhruba pět desítek extremistů. Proti nim protestovaly asi dvě stovky Romů. Obě skupiny oddělil policejní kordon, který zabránil incidentům.

Ministr vnitra Martin Pecina se rozhodl, že navrhne vládě, aby podala k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz činnosti obou ultrapravicových stran. Rozpuštění Dělnické strany navrhla vláda již loni s tím, že porušuje zákony a je blízká krajně pravicovým uskupením, zejména neonacistickému Národnímu odporu. Soud ale začátkem března návrh zamítl s tím, že neobsahoval dostatek přesvědčivých důkazů.

KAM DÁL?
DS podává trestní oznámení, Romové děkují ředitelům veřejnoprávních médií
Deníky komentují spoty Národní strany a situaci Romů
Zpravodajské servery stáhly rasistický klip Národní strany
Český rozhlas neodvysílá rasistické spoty Národní a Dělnické strany

Deníky komentují rasismus Národní strany
Předvolební spot extremistické Národní strany vyvolal pobouření
ČT nebude vysílat rasistický předvolební spot Národní strany
Národní strana má rasistický předvolební klip, Česká televize podává trestní oznámení

Přečteno: 2522x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, DS, Volby, 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo