romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vít Hassan: Proč nechci, aby se stal Tomio Okamura prezidentem České republiky

Praha, 8.2.2012 12:02, (ROMEA)
Tomio Okamura při slavnostním předávání cen soutěže Menšiny mezi námi, kterou v roce 2010 pořádalo sdružení ROMEA. FOTO: Lukáš Houdek

Na téma kontroverzního česko-japonského podnikatele Tomia Okamury jsem toho četl hodně a domnívám se, že už o něm nelze napsat takřka nic nového. Jedni ho doslova zbožňují, druzí ho zatracují a nejsou daleko od nenávisti k němu. Chtěl bych zmínit hlavní důvod, proč nechci, aby se tento populista v případě realizování přímé volby, stal prezidentem České republiky.

Vzpomínám si, že jsem měl Okamuru kdysi dávno, ještě než se z něj stal prachobyčejný populista, docela rád. Právě jeho jméno mě před necelými dvěma roky donutilo sednout si k televizi a se zájmem sledovat pár dílů pořadu Den-D, ve kterém vystupoval jako investor. Následně se mi vybavuje krátká příhoda z práce, která se mi silně vryla do paměti:

Svému známému, který si shodou okolností bral za ženu Japonku, jsem tenkrát s nadšením vyprávěl o Tomiovi a očekával jsem od něj neméně nadšenou odezvu. O to víc jsem byl zklamán jeho následnou reakcí: zrudl téměř jako rajské jablíčko a jediné, co ze sebe vypravil, bylo, že podobně arogantního člověka v životě ještě nepotkal. Moc jsem se tehdy podivoval, co může být na tom usměvavém sympaťákovi, co na mě každý týden večer vyskakuje z televize, arogantního.

Tomio Okamura se narodil v roce 1972 v japonském Tokiu. Pochází ze smíšené rodiny, jeho otec je Japonec, jeho matka byla Češka. Dětství prožil střídavě v bývalém Československu a v Japonsku. Sám Okamura o sobě často tvrdí, že rasismus a xenofobii prožíval celý život, ať už v rodném Japonsku či v Čechách. V Japonsku se mu lidé smáli, na ulici na něj ukazovali prstem a nadávali mu, že je gajdžin (míšenec).

V Čechách to bylo dle jeho slov obdobné - Okamura často dojemně popisuje, že mu lidé jeho odlišnost mnohdy dávali nevybíravě najevo tím, že mu nadávali do Vietnamců či Číňanů, a odmítali s ním spolupracovat, ještě než promluvil. Okamura v jednom ze svých rozhovorů sebevědomě konstatoval: „Mám pocit, že kdyby někteří nevěděli, kdo jsem, smáli by se mi dodnes.“

Právě od člověka, který si v mládí prošel podobnými rasistickými ústrky bych čekal, že se bude řídit známým heslem: „Co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim.“ Místo toho mám pocit, že Tomio Okamura bezostyšně zneužívá svůj původ jako alibi k hlásání rasistických názorů. Loni mě doslova nadzvedly ze židle Okamurovy výroky na jeho blogu, ve kterých se tuze podivoval nad tím, co je extrémistického na neonacistické Dělnické straně:

„O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci?“

Hájil i fašistickou Národní stranu:
„Národní strana, za kterou kdysi jako nečlen kandidoval prokletý pan Bátora, není strana, kterou jsem kdy volil, v každém případě to byl legitimní politický subjekt zaregistrovaný na Ministerstvu vnitra a splňující zákonnou podmínku, že jejich program není v rozporu s listinou práv a svobod a nepropaguje násilí na jednotlivci ani skupině obyvatel. Národní strana byla řádně zaregistrovanou politickou stranou a nikdy nebylo proti ní vedeno soudní řízení o zastavení činnosti.“
(Na tuto pasáž roztržitý Okamura ve své nedávno vydané knize "Umění vládnout" zapomněl.)

Zastával se antisemity sedícího na ministerstvu školství a opakovaně hájil pravomocně odsouzeného rasistického vraha Pechance: „Připomínám, že každý z nás jednou může být Bátora, Hilsner, Pechanec. Odsouzený předem a na doživotí, bez šance na obranu. Bez viny.“ (Na dodatek „bez viny“ ve své knize Tomio Okamura zřejmě také omylem zapomněl.) A o Pechancovi ještě jednou, v jiném článku: „A stále připomínám, ještě strašnější zločin spáchaný soudci na Vlastimilu Pechancovi. I on byl odsouzen navzdory důkazům o jeho nevině.“

Všeználek Okamura ještě nedávno v rozhovoru pro Parlamentní listy přesvědčivě tvrdil, že o politické kariéře neuvažuje a jako důvod uvedl, že by si výrazně platově pohoršil. Nyní je téměř jisté, že bude kandidovat minimálně na post senátora. Populista Okamura moc dobře ví, na co dav v současnosti slyší, a proto záměrně říká líbivé věci, které lidé chtějí slyšet. Pro svou popularitu je ochoten říci a udělat téměř cokoliv, včetně objíždění republiky se svou kočovnou cirkusovou show.

Pokud by se v přímé volbě stal prezidentem, tak by měl mimo jiné pravomoc udělovat prezidentské milosti, jak se mu zamane. A  jelikož nechci, aby rasističtí vrazi z řad neonacistů běhali po svobodě, tak jsem zároveň proti tomu, aby se Tomio Okamura v případě přímé volby stal prezidentem České republiky.

Vít Hassan
Přečteno: 5701x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo