romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vít Hassan: Proč nechci, aby se stal Tomio Okamura prezidentem České republiky

Praha, 8.2.2012 12:02, (ROMEA)
Tomio Okamura při slavnostním předávání cen soutěže Menšiny mezi námi, kterou v roce 2010 pořádalo sdružení ROMEA. FOTO: Lukáš Houdek

Na téma kontroverzního česko-japonského podnikatele Tomia Okamury jsem toho četl hodně a domnívám se, že už o něm nelze napsat takřka nic nového. Jedni ho doslova zbožňují, druzí ho zatracují a nejsou daleko od nenávisti k němu. Chtěl bych zmínit hlavní důvod, proč nechci, aby se tento populista v případě realizování přímé volby, stal prezidentem České republiky.

Vzpomínám si, že jsem měl Okamuru kdysi dávno, ještě než se z něj stal prachobyčejný populista, docela rád. Právě jeho jméno mě před necelými dvěma roky donutilo sednout si k televizi a se zájmem sledovat pár dílů pořadu Den-D, ve kterém vystupoval jako investor. Následně se mi vybavuje krátká příhoda z práce, která se mi silně vryla do paměti:

Svému známému, který si shodou okolností bral za ženu Japonku, jsem tenkrát s nadšením vyprávěl o Tomiovi a očekával jsem od něj neméně nadšenou odezvu. O to víc jsem byl zklamán jeho následnou reakcí: zrudl téměř jako rajské jablíčko a jediné, co ze sebe vypravil, bylo, že podobně arogantního člověka v životě ještě nepotkal. Moc jsem se tehdy podivoval, co může být na tom usměvavém sympaťákovi, co na mě každý týden večer vyskakuje z televize, arogantního.

Tomio Okamura se narodil v roce 1972 v japonském Tokiu. Pochází ze smíšené rodiny, jeho otec je Japonec, jeho matka byla Češka. Dětství prožil střídavě v bývalém Československu a v Japonsku. Sám Okamura o sobě často tvrdí, že rasismus a xenofobii prožíval celý život, ať už v rodném Japonsku či v Čechách. V Japonsku se mu lidé smáli, na ulici na něj ukazovali prstem a nadávali mu, že je gajdžin (míšenec).

V Čechách to bylo dle jeho slov obdobné - Okamura často dojemně popisuje, že mu lidé jeho odlišnost mnohdy dávali nevybíravě najevo tím, že mu nadávali do Vietnamců či Číňanů, a odmítali s ním spolupracovat, ještě než promluvil. Okamura v jednom ze svých rozhovorů sebevědomě konstatoval: „Mám pocit, že kdyby někteří nevěděli, kdo jsem, smáli by se mi dodnes.“

Právě od člověka, který si v mládí prošel podobnými rasistickými ústrky bych čekal, že se bude řídit známým heslem: „Co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim.“ Místo toho mám pocit, že Tomio Okamura bezostyšně zneužívá svůj původ jako alibi k hlásání rasistických názorů. Loni mě doslova nadzvedly ze židle Okamurovy výroky na jeho blogu, ve kterých se tuze podivoval nad tím, co je extrémistického na neonacistické Dělnické straně:

„O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci?“

Hájil i fašistickou Národní stranu:
„Národní strana, za kterou kdysi jako nečlen kandidoval prokletý pan Bátora, není strana, kterou jsem kdy volil, v každém případě to byl legitimní politický subjekt zaregistrovaný na Ministerstvu vnitra a splňující zákonnou podmínku, že jejich program není v rozporu s listinou práv a svobod a nepropaguje násilí na jednotlivci ani skupině obyvatel. Národní strana byla řádně zaregistrovanou politickou stranou a nikdy nebylo proti ní vedeno soudní řízení o zastavení činnosti.“
(Na tuto pasáž roztržitý Okamura ve své nedávno vydané knize "Umění vládnout" zapomněl.)

Zastával se antisemity sedícího na ministerstvu školství a opakovaně hájil pravomocně odsouzeného rasistického vraha Pechance: „Připomínám, že každý z nás jednou může být Bátora, Hilsner, Pechanec. Odsouzený předem a na doživotí, bez šance na obranu. Bez viny.“ (Na dodatek „bez viny“ ve své knize Tomio Okamura zřejmě také omylem zapomněl.) A o Pechancovi ještě jednou, v jiném článku: „A stále připomínám, ještě strašnější zločin spáchaný soudci na Vlastimilu Pechancovi. I on byl odsouzen navzdory důkazům o jeho nevině.“

Všeználek Okamura ještě nedávno v rozhovoru pro Parlamentní listy přesvědčivě tvrdil, že o politické kariéře neuvažuje a jako důvod uvedl, že by si výrazně platově pohoršil. Nyní je téměř jisté, že bude kandidovat minimálně na post senátora. Populista Okamura moc dobře ví, na co dav v současnosti slyší, a proto záměrně říká líbivé věci, které lidé chtějí slyšet. Pro svou popularitu je ochoten říci a udělat téměř cokoliv, včetně objíždění republiky se svou kočovnou cirkusovou show.

Pokud by se v přímé volbě stal prezidentem, tak by měl mimo jiné pravomoc udělovat prezidentské milosti, jak se mu zamane. A  jelikož nechci, aby rasističtí vrazi z řad neonacistů běhali po svobodě, tak jsem zároveň proti tomu, aby se Tomio Okamura v případě přímé volby stal prezidentem České republiky.

Vít Hassan
Přečteno: 5722x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo