romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vítám řešení v Žalově. Nezapomeňme na Lety!

Brno, 8.2.2009 10:37, (Lidové noviny)

Dovolte několik poznámek ke středeční návštěvě ministra Michaela Kocába a jeho jednání o možnostech výkupu areálu zvaného Žalov v Hodoníně u Kunštátu, který sloužil během 2. světové války určitou dobu jako sběrný koncentrační tábor pro moravské Romy k odsunu do Osvětimi, a stejnému táboru v Letech u Písku pro Romy z Čech.

Vítám zřízení dokumentačního centra romského holokaustu v Žalově včetně rekonstrukce dvou původních zachovaných baráků, které sloužily jako vězení Romů. Je to silné a potřebné gesto vyslané do společnosti, které přiznává i Romům jejich podíl na společném utrpení i na vzdoru proti fašismu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Rozumím všem důvodům, které dávají přednost řešení Žalova před Lety. Lety by však ze zřetele být vypouštěny neměly. Jednak to pan ministr slíbil - a sliby se plnit mají nebo udělat aspoň vše potřebné k jejich splnění. Jednak nelze rozlišovat, pokud jde o pietu.

Jako přímý potomek těch, kteří nalezli smrt v Osvětimi a prošli Žalovem, ctím naprosto stejnou pietu pro Romy takto trpící i v Letech a kdekoliv jinde. To, co bych si přál nejméně, by bylo vzájemné osočování Romů proto, že jedné straně se dostalo přednosti před druhou. Myslím, že je tu přijatelné řešení pro všechny: přislíbit věrohodným způsobem ambici a ochotu státu k odstranění dehonestujícího prvku v podobě prasečí farmy v Letech v přijatelné perspektivě pěti let. O tento způsob řešení vždy zásadně šlo! Při tom vytvořit předpoklady pro založení nadace, na níž by se shromažďovaly potřebné finanční prostředky. Hledat vhodné místo pro přemístění farmy ve stejném regionu tak, aby zůstala zachována pracovní místa. Je jisté, že ztráta těchto pracovních míst bez jejich náhrady by byla předmětem dalších nevraživostí v regionu i celé společnosti. Není možno ji pomíjet.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě
Přečteno: 1446x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u Písku, Hodonín u KunštátuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo