romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vítám řešení v Žalově. Nezapomeňme na Lety!

Brno, 8.2.2009 10:37, (Lidové noviny)

Dovolte několik poznámek ke středeční návštěvě ministra Michaela Kocába a jeho jednání o možnostech výkupu areálu zvaného Žalov v Hodoníně u Kunštátu, který sloužil během 2. světové války určitou dobu jako sběrný koncentrační tábor pro moravské Romy k odsunu do Osvětimi, a stejnému táboru v Letech u Písku pro Romy z Čech.

Vítám zřízení dokumentačního centra romského holokaustu v Žalově včetně rekonstrukce dvou původních zachovaných baráků, které sloužily jako vězení Romů. Je to silné a potřebné gesto vyslané do společnosti, které přiznává i Romům jejich podíl na společném utrpení i na vzdoru proti fašismu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Rozumím všem důvodům, které dávají přednost řešení Žalova před Lety. Lety by však ze zřetele být vypouštěny neměly. Jednak to pan ministr slíbil - a sliby se plnit mají nebo udělat aspoň vše potřebné k jejich splnění. Jednak nelze rozlišovat, pokud jde o pietu.

Jako přímý potomek těch, kteří nalezli smrt v Osvětimi a prošli Žalovem, ctím naprosto stejnou pietu pro Romy takto trpící i v Letech a kdekoliv jinde. To, co bych si přál nejméně, by bylo vzájemné osočování Romů proto, že jedné straně se dostalo přednosti před druhou. Myslím, že je tu přijatelné řešení pro všechny: přislíbit věrohodným způsobem ambici a ochotu státu k odstranění dehonestujícího prvku v podobě prasečí farmy v Letech v přijatelné perspektivě pěti let. O tento způsob řešení vždy zásadně šlo! Při tom vytvořit předpoklady pro založení nadace, na níž by se shromažďovaly potřebné finanční prostředky. Hledat vhodné místo pro přemístění farmy ve stejném regionu tak, aby zůstala zachována pracovní místa. Je jisté, že ztráta těchto pracovních míst bez jejich náhrady by byla předmětem dalších nevraživostí v regionu i celé společnosti. Není možno ji pomíjet.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě
Přečteno: 1422x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u Písku, Hodonín u KunštátuHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo