romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vítám řešení v Žalově. Nezapomeňme na Lety!

Brno, 8.2.2009 10:37, (Lidové noviny)

Dovolte několik poznámek ke středeční návštěvě ministra Michaela Kocába a jeho jednání o možnostech výkupu areálu zvaného Žalov v Hodoníně u Kunštátu, který sloužil během 2. světové války určitou dobu jako sběrný koncentrační tábor pro moravské Romy k odsunu do Osvětimi, a stejnému táboru v Letech u Písku pro Romy z Čech.

Vítám zřízení dokumentačního centra romského holokaustu v Žalově včetně rekonstrukce dvou původních zachovaných baráků, které sloužily jako vězení Romů. Je to silné a potřebné gesto vyslané do společnosti, které přiznává i Romům jejich podíl na společném utrpení i na vzdoru proti fašismu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Rozumím všem důvodům, které dávají přednost řešení Žalova před Lety. Lety by však ze zřetele být vypouštěny neměly. Jednak to pan ministr slíbil - a sliby se plnit mají nebo udělat aspoň vše potřebné k jejich splnění. Jednak nelze rozlišovat, pokud jde o pietu.

Jako přímý potomek těch, kteří nalezli smrt v Osvětimi a prošli Žalovem, ctím naprosto stejnou pietu pro Romy takto trpící i v Letech a kdekoliv jinde. To, co bych si přál nejméně, by bylo vzájemné osočování Romů proto, že jedné straně se dostalo přednosti před druhou. Myslím, že je tu přijatelné řešení pro všechny: přislíbit věrohodným způsobem ambici a ochotu státu k odstranění dehonestujícího prvku v podobě prasečí farmy v Letech v přijatelné perspektivě pěti let. O tento způsob řešení vždy zásadně šlo! Při tom vytvořit předpoklady pro založení nadace, na níž by se shromažďovaly potřebné finanční prostředky. Hledat vhodné místo pro přemístění farmy ve stejném regionu tak, aby zůstala zachována pracovní místa. Je jisté, že ztráta těchto pracovních míst bez jejich náhrady by byla předmětem dalších nevraživostí v regionu i celé společnosti. Není možno ji pomíjet.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě
Přečteno: 1423x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u Písku, Hodonín u KunštátuHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo