romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vítám řešení v Žalově. Nezapomeňme na Lety!

Brno, 8.2.2009 10:37, (Lidové noviny)

Dovolte několik poznámek ke středeční návštěvě ministra Michaela Kocába a jeho jednání o možnostech výkupu areálu zvaného Žalov v Hodoníně u Kunštátu, který sloužil během 2. světové války určitou dobu jako sběrný koncentrační tábor pro moravské Romy k odsunu do Osvětimi, a stejnému táboru v Letech u Písku pro Romy z Čech.

Vítám zřízení dokumentačního centra romského holokaustu v Žalově včetně rekonstrukce dvou původních zachovaných baráků, které sloužily jako vězení Romů. Je to silné a potřebné gesto vyslané do společnosti, které přiznává i Romům jejich podíl na společném utrpení i na vzdoru proti fašismu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Rozumím všem důvodům, které dávají přednost řešení Žalova před Lety. Lety by však ze zřetele být vypouštěny neměly. Jednak to pan ministr slíbil - a sliby se plnit mají nebo udělat aspoň vše potřebné k jejich splnění. Jednak nelze rozlišovat, pokud jde o pietu.

Jako přímý potomek těch, kteří nalezli smrt v Osvětimi a prošli Žalovem, ctím naprosto stejnou pietu pro Romy takto trpící i v Letech a kdekoliv jinde. To, co bych si přál nejméně, by bylo vzájemné osočování Romů proto, že jedné straně se dostalo přednosti před druhou. Myslím, že je tu přijatelné řešení pro všechny: přislíbit věrohodným způsobem ambici a ochotu státu k odstranění dehonestujícího prvku v podobě prasečí farmy v Letech v přijatelné perspektivě pěti let. O tento způsob řešení vždy zásadně šlo! Při tom vytvořit předpoklady pro založení nadace, na níž by se shromažďovaly potřebné finanční prostředky. Hledat vhodné místo pro přemístění farmy ve stejném regionu tak, aby zůstala zachována pracovní místa. Je jisté, že ztráta těchto pracovních míst bez jejich náhrady by byla předmětem dalších nevraživostí v regionu i celé společnosti. Není možno ji pomíjet.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě
Přečteno: 1426x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u Písku, Hodonín u KunštátuHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo