romea - logo
7. června 2020 (neděle)
svátek má Iveta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda a neziskové organizace chtějí posílit spolupráci

Praha, 7.10.2009 18:48, (ROMEA)

Zástupci neziskových organizací a premiér Jan Fischer se shodli na nutnosti zjednodušit čerpání dotací z evropských fondů. Je podle nich třeba také posílit spolupráci vlády a neziskového sektoru a zejména zlepšit fungování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Vyplývá to ze závěrů úterního jednání Fischera s představiteli neziskových organizací, které byly dnes zveřejněny na internetové stránce vlády.

Fischer jednal se zástupci neziskových organizací o tom, jak by se mohly účinněji zapojit do řešení důsledků ekonomické krize. Kromě užší spolupráce s vládou a zjednodušení přístupu k evropským dotacím usilují neziskové organizace především o to, aby jednotlivé resorty včas vypisovaly dotační programy a zajistily rychlé dodání peněz k příjemcům.

Fischer je podle tiskové zprávy úřadu vlády vůbec prvním premiérem od roku 1989, který přizval neziskové organizace k jednání o závažných celospolečenských tématech. Jednání budou i nadále pokračovat a budou se při nich řešit konkrétní problémy, v nichž vláda může pomoci neziskovému sektoru. "Tato vláda je připravená jednat o tom, jak si můžeme být vzájemně užiteční," uvedl premiér.

Setkání se zúčastnil jako předseda Rady vlády pro nestátní neziskové organizace i ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Setkání navázalo na zahájení kampaně nevládního sektoru „Nevládky a krize“. Jejími iniciátory jsou Česká asociace streetwork, Česká ženská lobby, České fórum pro rozvojovou spolupráci, Fórum pro integraci, Fórum dárců, Hestia – Národní dobrovolnické centrum, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, SKOK, Rada uměleckých obcí, Zelený kruh a Asociace NNO.

Premiér ujistil zástupce nevládek, že si jejich aktivity velice váží, uložil ministru Kocábovi zpracovat detailní analýzu dotačních politik ministerstev a na jejím základě předložit aktualizované zásady vlády pro poskytování dotací nevládnímu sektoru. Tento materiál by měla vláda projednat v režimu s rozpravou.

"Ministr financí spolu s ministrem pro místní rozvoj by potom měli navrhnout, jak řešit předfinancování projektů nevládek pomocí úvěrů od Českomoravské záruční a rozvojové bankyˇa řešení předložit vládě. Premiér také pověří ministra práce, aby v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost vytvořil fond malých projektů a tak usnadnil čerpání nevládkám," uvádí se v prohlášení ministra pro lidská práva Michaela Kocába, které má server Romea.cz k dispozici.

Ministr Michael Kocáb bude požadovat, aby se od nynějška jednání Rady vlády pro NNO účastnili minimálně příslušní náměstkové. Premiér Jan Fischer zase navrhuje užší spolupráci Rady s Českým statistickým úřadem, zejména při přípravách analytických podkladů pro vládu týkajících se třetího sektoru.

„Je třeba zdůraznit, že NNO jsou jednak významným zaměstnavatelem. Vedle HDP však vytvářejí i hodnoty nefinančního charakteru. NNO poskytují služby, které stát nemůže ani při dobré vůli, z důvodů personálních či organizačních, zajistit stejně efektivně. Zejména ale zapojují aktivní občany do chodu země. To je jeden z nejvýznamnějších výdobytků porevolučního období, který nelze jen tak obětovat na oltář „řešení krize“, de facto ale řešení nesprávného rozdělování veřejných finančních zdrojů a možná i neschopnosti zabránit jejich zneužívání,“ řekl k jednání ministr Kocáb.

Neziskové organizace zaměstnávají na plný úvazek na 60.000 lidí, zhruba 1,3 milionu osob na dohodu a pracuje pro ně i 1,2 milionu dobrovolníků. Také neziskový sektor ale zasáhla ekonomická krize a právě jednání s vládou má pomoci hospodářské problémy překonat.

Přečteno: 997x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo