romea - logo
16. listopadu 2019 (sobota)
svátek má Otmar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda a neziskové organizace chtějí posílit spolupráci

Praha, 7.10.2009 18:48, (ROMEA)

Zástupci neziskových organizací a premiér Jan Fischer se shodli na nutnosti zjednodušit čerpání dotací z evropských fondů. Je podle nich třeba také posílit spolupráci vlády a neziskového sektoru a zejména zlepšit fungování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Vyplývá to ze závěrů úterního jednání Fischera s představiteli neziskových organizací, které byly dnes zveřejněny na internetové stránce vlády.

Fischer jednal se zástupci neziskových organizací o tom, jak by se mohly účinněji zapojit do řešení důsledků ekonomické krize. Kromě užší spolupráce s vládou a zjednodušení přístupu k evropským dotacím usilují neziskové organizace především o to, aby jednotlivé resorty včas vypisovaly dotační programy a zajistily rychlé dodání peněz k příjemcům.

Fischer je podle tiskové zprávy úřadu vlády vůbec prvním premiérem od roku 1989, který přizval neziskové organizace k jednání o závažných celospolečenských tématech. Jednání budou i nadále pokračovat a budou se při nich řešit konkrétní problémy, v nichž vláda může pomoci neziskovému sektoru. "Tato vláda je připravená jednat o tom, jak si můžeme být vzájemně užiteční," uvedl premiér.

Setkání se zúčastnil jako předseda Rady vlády pro nestátní neziskové organizace i ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Setkání navázalo na zahájení kampaně nevládního sektoru „Nevládky a krize“. Jejími iniciátory jsou Česká asociace streetwork, Česká ženská lobby, České fórum pro rozvojovou spolupráci, Fórum pro integraci, Fórum dárců, Hestia – Národní dobrovolnické centrum, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, SKOK, Rada uměleckých obcí, Zelený kruh a Asociace NNO.

Premiér ujistil zástupce nevládek, že si jejich aktivity velice váží, uložil ministru Kocábovi zpracovat detailní analýzu dotačních politik ministerstev a na jejím základě předložit aktualizované zásady vlády pro poskytování dotací nevládnímu sektoru. Tento materiál by měla vláda projednat v režimu s rozpravou.

"Ministr financí spolu s ministrem pro místní rozvoj by potom měli navrhnout, jak řešit předfinancování projektů nevládek pomocí úvěrů od Českomoravské záruční a rozvojové bankyˇa řešení předložit vládě. Premiér také pověří ministra práce, aby v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost vytvořil fond malých projektů a tak usnadnil čerpání nevládkám," uvádí se v prohlášení ministra pro lidská práva Michaela Kocába, které má server Romea.cz k dispozici.

Ministr Michael Kocáb bude požadovat, aby se od nynějška jednání Rady vlády pro NNO účastnili minimálně příslušní náměstkové. Premiér Jan Fischer zase navrhuje užší spolupráci Rady s Českým statistickým úřadem, zejména při přípravách analytických podkladů pro vládu týkajících se třetího sektoru.

„Je třeba zdůraznit, že NNO jsou jednak významným zaměstnavatelem. Vedle HDP však vytvářejí i hodnoty nefinančního charakteru. NNO poskytují služby, které stát nemůže ani při dobré vůli, z důvodů personálních či organizačních, zajistit stejně efektivně. Zejména ale zapojují aktivní občany do chodu země. To je jeden z nejvýznamnějších výdobytků porevolučního období, který nelze jen tak obětovat na oltář „řešení krize“, de facto ale řešení nesprávného rozdělování veřejných finančních zdrojů a možná i neschopnosti zabránit jejich zneužívání,“ řekl k jednání ministr Kocáb.

Neziskové organizace zaměstnávají na plný úvazek na 60.000 lidí, zhruba 1,3 milionu osob na dohodu a pracuje pro ně i 1,2 milionu dobrovolníků. Také neziskový sektor ale zasáhla ekonomická krize a právě jednání s vládou má pomoci hospodářské problémy překonat.

Přečteno: 996x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo