romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda nebude bourat páchnoucí vepřín v Letech u Písku

Lety u Písku/Praha, 8.10.2010 9:42, (ROMEA)

Premiér ČR Petr Nečas uvedl, že vláda nebude bourat vepřín na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Od roku 1998 jej slibovaly odstranit všechny kabinety, které tu byly u moci. Vláda „rozpočtové odpovědnosti“ vedená Petrem Nečasem jako první tento úkol shazuje ze stolu. Uvedly to Lidové noviny.

„Jsem rád, že současná připomínka utrpení Romů v Letech je mnohem důstojnější. Uvažovat o dalších změnách je v souvislosti se všemi úsporami ve výdajích státu velmi složité,“ vzkázal LN premiér. Nečas se odvolává na letos dokončenou rekonstrukci pietního místa připomínajícího romské oběti nacismu v Letech. To ale oddělují od vepřína jen vysázené stromy.

„Výkup nebo přesun vepřína považuji za nerealistický. Zaplaťpánbuh za to, co se povedlo. Je tam připomínka onoho pokusu o genocidu. Tak to má být,“ řekl pro LN premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch.

Rovněž Ministerstvu kultury, pod nějž spadá Památník Lety, je se současným stavem spokojeno. „Je to citlivá věc, která si určitě zaslouží naši pozornost, ale momentálně jsme relativně spokojeni se stavem, do jakého se díky státním penězům podařilo Lety dostat,“ vzkázal LN tajemník ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) Stanislav Brunclík.

Řešení na půli cesty se nelíbí podle LN Romům, jejichž předkové byli v Letech vězněni. „Neumíme si představit, že by záležitost kolem toho druhého místa, tedy prasečáku, zůstala nedořešená,“ říká Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a pozůstalý po letských obětech.

„Ekonomický argument je bezpochyby vážný. Ale ta finanční náročnost se také hodně manipuluje. Objevují se různé účelové odhady až k jedné miliardě, ale skutečná výše toho, co by to stálo, tu od žádné profesionální firmy nezazněla,“ tvrdí Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu. Odhady stěhování vepřína v minulosti oscilovaly od desítek po stovky milionů korun.

Růžička také LN řekl, že se v nejbližší době pokusí kontaktovat premiéra Nečase a bude s ním chtít romskou problematiku probrat osobně.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se na své osobní tragické vzpomínky z dětství poblíž tábora odvolával při kritice francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho kvůli deportacím Romů. Schwarzenberg se prý pokusí téma vystěhování vepřína oživit na vládě po komunálních volbách, kdy prý zase bude prostor k „věcné diskusi“. „Ale asi budu v menšině,“ dodal podle LN.

Za výkrmnu vepřů v místě utrpení stovek lidí v dobách nacistické okupace přitom Česko kritizovali i představitelé Evropské unie a například lovec nacistů Simon Wiesenthal nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.

ryz, Lidové noviny
Přečteno: 2135x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo