romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda nebude bourat páchnoucí vepřín v Letech u Písku

Lety u Písku/Praha, 8.10.2010 9:42, (ROMEA)

Premiér ČR Petr Nečas uvedl, že vláda nebude bourat vepřín na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Od roku 1998 jej slibovaly odstranit všechny kabinety, které tu byly u moci. Vláda „rozpočtové odpovědnosti“ vedená Petrem Nečasem jako první tento úkol shazuje ze stolu. Uvedly to Lidové noviny.

„Jsem rád, že současná připomínka utrpení Romů v Letech je mnohem důstojnější. Uvažovat o dalších změnách je v souvislosti se všemi úsporami ve výdajích státu velmi složité,“ vzkázal LN premiér. Nečas se odvolává na letos dokončenou rekonstrukci pietního místa připomínajícího romské oběti nacismu v Letech. To ale oddělují od vepřína jen vysázené stromy.

„Výkup nebo přesun vepřína považuji za nerealistický. Zaplaťpánbuh za to, co se povedlo. Je tam připomínka onoho pokusu o genocidu. Tak to má být,“ řekl pro LN premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch.

Rovněž Ministerstvu kultury, pod nějž spadá Památník Lety, je se současným stavem spokojeno. „Je to citlivá věc, která si určitě zaslouží naši pozornost, ale momentálně jsme relativně spokojeni se stavem, do jakého se díky státním penězům podařilo Lety dostat,“ vzkázal LN tajemník ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) Stanislav Brunclík.

Řešení na půli cesty se nelíbí podle LN Romům, jejichž předkové byli v Letech vězněni. „Neumíme si představit, že by záležitost kolem toho druhého místa, tedy prasečáku, zůstala nedořešená,“ říká Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a pozůstalý po letských obětech.

„Ekonomický argument je bezpochyby vážný. Ale ta finanční náročnost se také hodně manipuluje. Objevují se různé účelové odhady až k jedné miliardě, ale skutečná výše toho, co by to stálo, tu od žádné profesionální firmy nezazněla,“ tvrdí Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu. Odhady stěhování vepřína v minulosti oscilovaly od desítek po stovky milionů korun.

Růžička také LN řekl, že se v nejbližší době pokusí kontaktovat premiéra Nečase a bude s ním chtít romskou problematiku probrat osobně.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se na své osobní tragické vzpomínky z dětství poblíž tábora odvolával při kritice francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho kvůli deportacím Romů. Schwarzenberg se prý pokusí téma vystěhování vepřína oživit na vládě po komunálních volbách, kdy prý zase bude prostor k „věcné diskusi“. „Ale asi budu v menšině,“ dodal podle LN.

Za výkrmnu vepřů v místě utrpení stovek lidí v dobách nacistické okupace přitom Česko kritizovali i představitelé Evropské unie a například lovec nacistů Simon Wiesenthal nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.

ryz, Lidové noviny
Přečteno: 2133x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo