romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda nesouhlasí s poslaneckými návrhy proti lichvě

Praha, 18.5.2009 23:25, (ROMEA)

Vláda nesouhlasí se dvěma poslaneckými návrhy, které si kladou za cíl bojovat proti lichvě a nevýhodným podmínkám spotřebitelských úvěrů. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informoval premiér Jan Fischer. Návrh poslanců KDU-ČSL navrhuje omezit horní hranicí úrokovou sazbu, předloha ČSSD omezuje celkový objem splátek včetně nejrůznějších poplatků.

Jelikož se jedná o poslanecké návrhy, tak je bez ohledu na stanovisko vlády projedná parlament.

"I když si vláda uvědomuje palčivost otázky, dospěla v souladu s legislativní radou k závěru, že opatření bude řešit připravovaná transpoziční směrnice EU," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Kdo by podle KDU-ČSL překročil horní povolenou hranici úrokové sazby, vystavoval by se obvinění z lichvy podle trestního zákoníku. Horní hranice by se odvozovala z lombardní sazby stanovované Českou národní bankou a činila by její sedminásobek. V současné době by to tedy bylo 17,5 procenta.

Návrh sociálních demokratů naproti tomu vychází z takzvané roční procentní sazby nákladů (RPSN). Jde o sumu všech plateb od dlužníka nad rámec samotné jistiny, tedy nejen úroky, ale i nejrůznější poplatky. Tato sazba by pak nesměla překročit zákonem stanovený limit odvíjející se od takzvané repo sazby centrální banky. Ta v současné době činí 1,5 procenta.

Podle návrhu ČSSD by tak horní hranice RPSN u půjček do 9999 korun nesměla překročit repo sazbu o 30 procentních bodů. V současné době by tedy nesměla být vyšší než 31,5 procenta. U půjček nad 10.000 korun by nesměla překročit repo sazbu o víc než 25 procentních bodů a u půjček nad 30.000 korun nejvýše o 20 procent.

Sociální demokraté současně navrhují, aby spory týkající se úvěrů ze stavebního spoření a spotřebitelských úvěrů nebylo možné řešit pomocí zákona o rozhodčím řízení. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů i stavební spořitelny toto opatření podle nich často zneužívají.

Přečteno: 868x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lichva



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo