romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda odvolala Kocába z funkce zmocněnce pro lidská práva, nového zatím nejmenovala

Praha, 15.9.2010 16:41, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Vláda k dnešnímu dni odvolala z funkce zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Kabinet zařadil rozhodnutí o Kocábovi do dnešního programu vlády dodatečně. Kocáb nedávno po jednáních s Nečasem nabídl rezignaci, chtěl ale odejít až ke dni jmenování svého nástupce. Toho vláda zatím nevybrala, je ale možné, že nový zmocněnec bude jmenován už příští týden.

VIDEO
Kocáb: Nelituji žádných svých kroků

Vláda k dnešnímu dni odvolala z funkce zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas. Kocáb nedávno po jednáních s Nečasem nabídl rezignaci, chtěl ale odejít až ke dni jmenování svého nástupce. Toho vláda zatím nevybrala.

"Já jsem předpokládal, že pokud dnes mě vláda odvolá, že bude jmenovat okamžitě nového zmocněnce," řekl ČTK Kocáb. "Pan premiér mě ubezpečil, že počítá s novým zmocněncem," dodal. Pokud se tak nestane, Kocáb očekává problémy, které se v krátké době na poli lidských práv objeví. Podrobnosti chce uvést na odpolední tiskové konferenci.

Premiér dnes prohlásil, že má okruh lidí, ze kterých je možné vybírat. Jména chce představit TOP 09 a Věcem veřejným, tedy partnerům ve vládní koalici. "Bude vygenerováno jedno společné konsenzuální jméno," vysvětlil Nečas. Podle něj není důvod otálet a nový zmocněnec by mohl být v koalici projednán či dokonce jmenován vládou už příští týden. Nečas ale také zdůraznil, že funkce zmocněnce je funkcí úřednickou a nikoliv politickou.

Kocáb se dostal do sporu s předsedou vlády počátkem září poté, co Nečas po schůzce oznámil zmocněncův odchod k dnešnímu dni. Kocáb to ale odmítl s tím, že rezignuje až poté, co bude vybrán jeho nástupce. Rezignační dopis poslal premiérovi minulý týden.

Minulý týden Kocáb s fungováním úřadu pro lidská práva seznámil Nečasova poradce Romana Jocha. Oba míní, že po odchodu Kocába by mohl funkci zastávat bývalý poslanec ODA Oldřich Kužílek. Joch dříve uvedl také jméno Kocábova předchůdce Jana Litomiského.

Nečasův poradce nicméně také dal najevo pochybnosti o tom, zda je vůbec potřeba úřad, který se zabývá například lidskými právy či menšinami, rovnými příležitostmi žen a mužů a sociálním začleňováním. Proti Jochovi jako premiérovu poradci pro lidská práva přišlo minulý týden demonstrovat asi šest desítek lidí.

KAM DÁL?
Vláda Kocába neřešila, před jejím úřadem se demonstrovalo proti Jochovi
Kocáb začal seznamovat Jocha s agendou svého úřadu
Kocáb podmínil rezignaci termínem jmenování svého nástupce
Krajští koordinátoři pro romské záležitosti protestují proti odvolání Kocába
Kocáb a Joch se shodli na fungování Agentury pro sociální začleňování
Kocáb: Na funkci jsem nikdy nelpěl a nelpím, ale hru na vynucenou dobrovolnou rezignaci hrát nehodlám
Nečas se s Kocábem setkat už nehodlá, chce, aby rezignoval
Kocáb odmítá tvrzení mluvčího vlády, že rezignoval

ČTK, ryz,
Přečteno: 940x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lidská práva, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo