romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda schválila novelu o zaměstnanosti, která zkrátí podporu

Praha , 3.4.2008 12:27, (ROMEA/ČTK)

Stát zřejmě sníží podporu nezaměstnaným. Vláda dnes totiž schválila návrh ministra práce Petra Nečase (ODS) zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Norma, kterou nyní čeká posouzení sněmovnou, upravuje sociální dávky pro lidi bez práce či systém zelených karet pro zahraniční pracovníky. O schválení normy informoval úřad vlády na svém webu.

Nečas v novele navrhuje, aby nezaměstnaní do 50 let pobírali podporu místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by podle návrhu měli dostávat 65 procent svého předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop chce Nečas zachovat.

Zaměstnavatelé se zpřísněním podmínek souhlasí, jde podle nich o motivační prvek, který nezaměstnané přiměje k aktivnějšímu přístupu při hledání nového zaměstnání. "Vzhledem k akutnímu nedostatku pracovních sil může jít o prostředek, který sníží počty nezaměstnaných v momentu, kdy poptávka po pracovní síle dlouhodobě převyšuje nabídku na trhu práce a nedostatek zaměstnanců se stává výrazným faktorem omezujícím další rozvoj firem," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Podporu by nemuseli dál získat lidé, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z práce, jakou jim zprostředkoval úřad práce. Nečas plánuje i omezení sociálních dávek dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou nastoupit na rekvalifikaci či pracovat určitý počet hodin dobrovolnicky. Pokud naopak budou k dobrovolnické práci ochotní, mohli by si dávky zvýšit.

Novela má upravit i systém zelených karet pro cizince, které by měly obsahovat pobytové i pracovní povolení. Lidé ze zahraničí by se mohli ucházet o místa, která se úřadu práce nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU. O kartu by pak požádali na českém velvyslanectví ve své vlasti. Zvýšit by se pak měly i pokuty za zaměstnávání na černo, a to ze dvou na pět milionů.

Přečteno: 844x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo