romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda schválila zprávu Kocábova úřadu o stavu lidských práv v ČR ¨

Praha, 1.6.2009 22:26, (ROMEA)

Vláda dnes schválila zprávu o stavu lidských práv v Česku. Novinářům to řekl ministerský předseda Jan Fischer. Podle úřadu ministra pro lidská práva Michaela Kocába Česko za ostatními státy EU zaostává především v tom, že nepřijalo antidiskriminační zákon. Normu proti diskriminaci již mělo mít při vstupu do Evropské unie, nyní mu za její nepřijetí hrozí pokuty ve výši stamilionů korun. Tajemnice vládní rady pro lidská práva Lucie Otáhalová již dříve ČTK řekla, že podle zprávy trpí diskriminací hlavně senioři, a to zejména od zaměstnavatelů.

Zpráva rovněž uvádí, že Česko nechrání dostatečně práva lidí s velmi nízkými příjmy, jejichž životní situaci zhoršuje deregulace nájmů. Chybí podle ní legislativa, jež by upravovala sociální bydlení pro tyto lidi.

Podle zprávy se také v ČR nedostatečně regulují kamerové a sledovací systémy. Její autoři rovněž upozorňují na to, že takzvaný "náhubkový" zákon je v rozporu s právem na informace a svobodu projevu. Vadí jim také, jakým způsobem exekutoři někdy provádějí exekuce majetku. Poukazují rovněž na přeplněnost českých věznic a zabývají se problematikou obchodu s lidmi.

Zpráva kvůli větší objektivitě vychází z podkladů orgánů státní správy a krajů i neziskových nevládních organizací. "Informace nevládních organizací jsou většinou kritické a často se názorově neshodují s postojem ministerstev," dodala Otáhalová.

Přečteno: 1047x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákon, Michael Kocáb, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo