romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda vyhodnotí projekt zaměřený na zdraví romské komunity

Praha, 30.6.2008 10:48, (ROMEA/ČTK)

Zdravotní péče je pro romské občany dostupná stejně jako pro většinovou společnost a je i stejně kvalitní. Větší pozornost je však třeba věnovat prevenci, zejména očkování a životosprávě dětí. Z těchto zadání vycházel projekt Sastipen, s jehož výsledky se ve středu seznámí vláda. ČTK to sdělilo ministerstvo zdravotnictví.

V projektu jde o činnost zdravotně-sociálních pomocníků v sociálně vyloučených lokalitách. Pomocníci radí jejich obyvatelům v prevenci a pomáhají jim na jejich žádost v kontaktu se zdravotnickými zařízeními.

Na projektu spolupracovala Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Ministerstvo ověřovalo přínos zdravotně-sociálních pomocníků ve spolupráci s organizací Drom-romské středisko Brno. Projekt trval od 1. září 2005 do 31. srpna 2007. Hrazen byl z peněz Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu. Zapojilo se do něj sedm krajů - Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Ve vybraných lokalitách působilo 20 pomocníků.

Jejich role spočívala v aktivním vyhledávání osob či skupin, jejichž zdraví je ohroženo rizikovým chováním, nedostatkem informací či nedostupností péče. Pomocníci se zaměřili na pomoc těhotným a matkám po porodu, vedli je ke zdravému životnímu stylu. U dětí podporovali očkování a preventivní prohlídky. Mládež odrazovali od zneužívání drog a předčasného rodičovství. Sledovali také hygienické podmínky v domácnostech a přispívali ke zlepšení komunikace mezi rodiči a lékaři.

Pomocníci spolupracovali hlavně s praktickými lékaři pro děti i dospělé, neziskovými organizacemi, romskými poradci a krajskými koordinátory.

V Česku se k romské národnosti v roce 2001 při sčítání lidu přihlásilo asi 11.700 lidí. Podle odhadů ale žije v ČR přibližně čtvrt milionu Romů, zhruba třetina z nich bydlí v ghettech. V těchto lokalitách bývají dospělí obvykle bez práce a jejich rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách, a uzavírají si tak prakticky cestu k vyššímu vzdělání.

Přečteno: 1000x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo