romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda vyhodnotí projekt zaměřený na zdraví romské komunity

Praha, 30.6.2008 10:48, (ROMEA/ČTK)

Zdravotní péče je pro romské občany dostupná stejně jako pro většinovou společnost a je i stejně kvalitní. Větší pozornost je však třeba věnovat prevenci, zejména očkování a životosprávě dětí. Z těchto zadání vycházel projekt Sastipen, s jehož výsledky se ve středu seznámí vláda. ČTK to sdělilo ministerstvo zdravotnictví.

V projektu jde o činnost zdravotně-sociálních pomocníků v sociálně vyloučených lokalitách. Pomocníci radí jejich obyvatelům v prevenci a pomáhají jim na jejich žádost v kontaktu se zdravotnickými zařízeními.

Na projektu spolupracovala Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Ministerstvo ověřovalo přínos zdravotně-sociálních pomocníků ve spolupráci s organizací Drom-romské středisko Brno. Projekt trval od 1. září 2005 do 31. srpna 2007. Hrazen byl z peněz Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu. Zapojilo se do něj sedm krajů - Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Ve vybraných lokalitách působilo 20 pomocníků.

Jejich role spočívala v aktivním vyhledávání osob či skupin, jejichž zdraví je ohroženo rizikovým chováním, nedostatkem informací či nedostupností péče. Pomocníci se zaměřili na pomoc těhotným a matkám po porodu, vedli je ke zdravému životnímu stylu. U dětí podporovali očkování a preventivní prohlídky. Mládež odrazovali od zneužívání drog a předčasného rodičovství. Sledovali také hygienické podmínky v domácnostech a přispívali ke zlepšení komunikace mezi rodiči a lékaři.

Pomocníci spolupracovali hlavně s praktickými lékaři pro děti i dospělé, neziskovými organizacemi, romskými poradci a krajskými koordinátory.

V Česku se k romské národnosti v roce 2001 při sčítání lidu přihlásilo asi 11.700 lidí. Podle odhadů ale žije v ČR přibližně čtvrt milionu Romů, zhruba třetina z nich bydlí v ghettech. V těchto lokalitách bývají dospělí obvykle bez práce a jejich rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách, a uzavírají si tak prakticky cestu k vyššímu vzdělání.

Přečteno: 991x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo