romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volební kuriozity: lídr Suverenity získal v Chanově hlas 70 voličů, z nichž všichni ho zakroužkovali

Praha, 2.6.2010 20:31, (ROMEA)

Asi největším kabrňákem ve volbách se stal ředitel Městské policie v Mostě a člen zastupitelstva Ústeckého kraje Bronislav Schwarz. Ten byl v ústeckém kraji (coby zástupce hnutí Severočeši.cz) lídrem politické strany Jany Bobošíkové Suverenita. Či spíše: největším suverénem, vzhledem k názvu strany, za niž kandidoval. Schwarz získal jako jediný z kandidátů v letošních volbách do Poslanecké sněmovny v jednom z volebních okrsků sto procent preferenčních hlasů. Jde o mostecký okrsek Chanov, obydlený Romy, kde pro něj hlasovalo 70 lidí - a všech těchto sedmdesát voličů zakroužkovalo jeho jméno (přestože byl na prvním místě kandidátky). Schwarz přitom získal ve všech ostatních 59 mosteckých volebních okrscích dohromady 377 preferenčních hlasů, což je v průměru 6,3 na okrsek. Dvoucifernou podporu získal celkem desetkrát, z toho nejvíc 14 preferenčních hlasů (2x).

V Chanově tak drtivě zvítězila Suverenita, která získala 61,4 procenta, další pořadí: ČSSD (28,07%), KSČM (6,14%), ODS (2,63%). Volební účast byla pouhých 13%.

Chanovský úspěch sebou nese několik otazníků, jelikož Bronislav Schwarz má lecco za sebou. Ředitel severočeské policie Jiří Vorálek jej obvinil z vědomého lhaní - v otevřeném dopise uvedl, že si Schwarz připisuje neexistující zásluhy a nepravdivě kritizuje činnost policie, ačkoliv jinak sám musel pro neschopnost od policie odejít. Schwarz vše popřel. Podle časopisu Respekt Schwarz v době, kdy byl policistou, zatkl svého podřízeného, který šel po krku místní mafii. Letos byl Schwarz pro změnu obviněn ze závažných trestných činů. Těch se prý dopustil v roce 2006, kdy ještě jako policista asistoval u vyklízení bytů v Mostě. Do jednoho z nich podle obvinění vnikl bez povolení. Jeho obyvatele nechal spoutat a zavřít do cely. Muž byl propuštěn až po několika dnech, po zásahu státního zástupce.

Za stovku, či za hubičku?

Podle toho, že Schwarze zakroužkovalo všech jeho sedmdesát chanovských voličů se zdá, že místní Romové při jeho volbě nikterak nezchudli. Možná ale, že k tomu měli jiný důvod, třeba prostě ředitele mostecké městské policie milují natolik, že jsou ochotni kvůli němu jít k volbám a coby svého oblíbence ho okroužkovat. Pokud tato sedmdesátka kroužkovala Schwarze z lásky, potom jde o zcela unikátní jev, který by stál za hlubší sociologický a psychologický průzkum, jenž by celou situaci zmapoval a zachoval na památku příštím generacím. Suverenita totiž nepatří mezi strany, které by si dělaly velkou hlavu s lidskými právy a které jsou protixenofobní a nepopulistické. Romové mohou od Suverenity těžko očekávat nějakou větší vstřícnost.

V případě, že byli nějakým způsobem uplaceni, nejde o první vlaštovku. Například v Roudnici nad Labem nabídla Unie svobody DEU v minulých komunálních volbách každému z místních Romů tisíc korun, díky čemuž vyhrála. US-DEU se jim za to odvděčila tím, že je vystěhovala z jejich domovů, aby mohla domy renovovat a vydělat na jejich prodeji desetimiliony, a velkou část z nich přemístila do okolních ghett, tedy mimo Roudnici. A nedávno se někteří ostravští Romové domáhali na členech volební komise stokoruny, kterou jim prý kdosi slíbil, když budou volit ČSSD (ta se od toho distancovala). V každém případě: kurs romského voličského hlasu (v těchto konkrétních případech) strmě devalvoval, z tisícikoruny až na stovku. Příště bude možná některým Romům stačit dvacka na pivo.

Volby vlastně vyhrála Dělnická strana SS

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DS SS), za kterou kandidovala celá řada neonacistů, nepřekročila hranici 1,5%, která by jí zajistila příspěvek na úhradu volebních nákladu ve výši až 8 milionů korun. Získala 1,14 %. Podle vyjádření předních členů této strany to však vypadá, že DS SS volby vlastně vyhrála.

Na svém webu se, propříklad, chlubí absolutním vítězstvím v malé obci Lesní Jakubov. Z článku v MF Dnes však plyne, že vítězství a zisk více jak 22 procent zajistili těmto krajně pravicovým extremistům vězni. Trestanci z věznice v Rapoticích na Třebíčsku spadají volebně pod ani ne devadesátihlavý Lesní Jakubov. Odsouzených odvolilo 145 a Jakubovských 54. DS SS tu vyhrála se 44 hlasy. „Nyní dostaneme nálepku krajně pravicové vesnice. Volby však jednoznačně ovlivnili vězni. Nic s tím nenaděláme,“ posteskl si starosta Lesního Jakubova Miroslav Pelikán.

Přečteno: 1772x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo