romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vrchní soud snížil Romům tresty za napadení muže v Ostrově, nešlo prý o rasově motivovaný čin

Praha, 26.8.2009 15:54, (ROMEA)

Romové Milan Pačan a Julius Horváth půjdou na tři roky a 2,5 roku do vězení za to, že předloni napadli v Ostrově na Karlovarsku muže. Rom Milan Barkóci, který tehdy ve funkci policisty jejich oběť zastrašoval, stráví za mřížemi tři roky a osm let nesmí pracovat u bezpečnostní složek nebo ve státní správě. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který zmírnil rozsudek Krajského soudu v Plzni. Ten útok původně posoudil jako rasově motivovaný.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vrchní soud v Praze soudil jako za dr. Milady Horákové…?!

Horvátha a Pačana potrestal odvolací soud za pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví. Muži způsobili vážná poranění a podmíněný trest by proto podle předsedy senátu Jiřího Lněničky nebyl dostačující. Barkóciho poslal soud za mříže za zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Verdikt je nyní pravomocný. Plzeňský krajský soud původně všechny tři Romy poslal do vězení na čtyři roky.

Případ se stal v prosinci 2007 před jedním z nočních podniků. Horváth a Pačan tam brutálně zbili pětatřicetiletého muže, v jehož klubu se pořádaly romské zábavy. Napadli jej údery pěstí a kopy, několikrát ho také udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Později zbili i jeho známého, který se ho pokusil zastat.

"Nic nenasvědčuje tomu, že se jednalo o rasově motivovaný útok," prohlásil Lněnička. Podle spisu sice při napadení padaly výkřiky jako: "Zabiju tě, ty bílá svině" a "Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu", tato slova však kromě poškozeného nikdo jiný nepotvrdil. Horváth s Pačanem podle soudu nikdy dříve rasisticky nevystupovali, druhý napadený byl navíc Rom.

Pětatřicetiletý muž se dostal podle své výpovědi s Horváthem a Pačanem do hádky proto, že u něj v podniku prodávali drogy. Kvůli drogovým deliktům, konkrétně prodeji pervitinu, je nyní proti Horváthovi vedeno řízení u soudu. Hrozí mu až 15 let vězení. Pačan byl kvůli drogám loni v lednu odsouzen. Proto také dostal vyšší trest.

Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, se s útočníky znal. Nezačal proto na místě vyšetřovat ani nevyslechl svědky. Naopak začal napadenému muži vyhrožovat, a ten proto vypověděl, že byl zbit neznámými Romy. Barkóci pak záchranné službě řekl, že muž uklouzl a způsobil si zranění sám. Kvůli jeho jednání tak policejní vyšetřování začalo až po několika měsících. Policista navíc muže zastrašoval i při následných výsleších na oddělení. Muž vystupoval jako utajený svědek a čeká ho nová identita.

Všichni obžalovaní požadovali dnes u soudu zrušení rozsudku. Podle nich napadený muž lhal a některá zranění měl ještě dříve, než se s ním začali Romové prát. Horváth navíc uvedl, že muž nejprve napadl je. Shodně odmítli, že by proti němu použili lopaty. Barkóci pak rozhodně popřel, že by ho zastrašoval a vydíral.

Po skončení dnešního jednání se nikdo z účastníků nechtěl k případu vyjadřovat. Romové již při jednání uvedli, že za jejich odsouzení může zčásti i mediální obraz, který o nich vytvořili novináři.

KAM DÁL?
Soud v Plzni odsoudil tři Romy za rasový útok

Přečteno: 1740x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Kauza, Martin BarkóciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo