romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vrtá-li do něčeho Uhl, pak je to shnilé...

ČR, 19.10.2011 11:02, (ROMEA)
Pavel Pečínka

Titulek neříká nic nového. Přesně tak, jak charakterizoval před lety Petra Uhla jeden z jeho přátel, ho vnímá mnoho jeho známých. Jako zarputilého vyhledavače nepravostí na poli lidských práv, který se nedá jen tak odehnat a na problematickém detailu se dokáže otáčet tak dlouho, až to protivníka umorduje... V patnáctém čísle RH, které jsme s ohledem na nedávno oslavené sedmdesátiny Petra Uhla zaměřili částečně na něj, bych ale rád tuhle Uhlovu vlastnost zasadil do trochu jiného kontextu.

Člověk v politice časem zjistí, že většinu sporů a bitev nesvádí se svými soupeři. Naopak – se soupeřem přijde do styku jen ve „větších kauzách“. Jde o jakési ostřelování na dálku, o zápas podle určitých pravidel, padají argumenty které obě strany navzájem čekají a v některých případech si soupeři sebe navzájem skoro až váží... Někdy naopak bývá soupeř tak odpudivý (což v případě xenofobů a fašounů nejrůznějšího druhu není problém pocítit), že jedinec skoro až zakouší rozkoš z toho, může-li se proti takovému aušusu postavit...

Petr Uhl však dokáže inspirovat i v situacích, které přináší mnohem více palčivých vnitřních dilemat. A to v každodenních, méně viditelných, banálnějších, na tak vznešených sporech, které aktivní individuum musí svádět s tzv. vlastními lidmi, ve vlastní organizaci, straně, ve skupině přátel či kolegů. Převažující část aktivistů bývá „mezi vlastními“ mnohdy zvenčí tlačena ke konformitě, zarovnávají se tak, aby splynuli s houfem a pak jako jeho součást mohli vést spor a těšit se přitom podpoře ostatních. Jistě, asi se nikdy nelze shodnout na tom, kde končí jistá míra loajality nezbytná k tomu, aby jakákoliv skupina mohla fungovat ve veřejném životě, a kde už začíná krytí omylů, průšvihů či leváren „vlastních lidí“. Tu hranici má každý svou.

V textech psaných k Uhlovým sedmdesátinám se většinou zapomínalo, že jubilantovi je vlastní právě i taková nonkonformita „mezi vlastními“. Petr Uhl kritizoval různé neduhy vlastního chartovního prostředí, např. i jakousi laxnost, nepolitičnost hudebního undergroundu, který mu přitom mohl být blízký svým odmítáním konzumního způsobu života. Rozešel se začátkem 90. let s trockistickým prostředím, když poznal jeho myšlenkovou strnulost, a vysloužil si v něm nálepku „liberála“, co prý vyměnil revoluční ideály za funkci ředitele ČTK. Ač kritizovaný většinou veřejnosti jako „cikánofil“, uměl se obořit v 90. letech na řadu samozvaných romských předáků, když zjistil, o co jim kráčí. V „jeho“ Straně zelených mu zase nevonělo ani Patočkovo mesiášství, ani pozdější Bursíkův pravicový pragmatismus, a partaj nakonec opustil. Vrátil se myšlenkově znovu k „menšímu zlu“, k ČSSD. I tu ale natírá tam, kde mu přijde příliš technokratická, národovecká, či v některých případech zkorumpovaná.

Myslím, že tohle uhlovské zdravé kverulantství a vrtání „ do vlastních“ by řada „našich“ aktivit, iniciativ a nevládek potřebovala jako koza drbání. Posunulo by je to totiž dál...

Vychází v Romano hangos 15-2011, www.srnm.cz

Přečteno: 1512x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo