romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Všechny Romy do jednoho pytle nedostanete

Praha, 18.9.2008 19:20, (Mladá fronta DNES)

Před několika dny spatřila světlo světa takzvaná Čunkova koncepce, zřejmě ne náhodou před volbami. Nechci se pozastavovat nad legračními okolnostmi jejího zveřejnění, například že členové Rady vlády pro záležitosti romské komunity se dostali k této supertajné koncepci až poté, co slíbili, že ji nezveřejní.

Slib byl vymáhán především proto, že koncepce je prý příliš obecná a ještě se bude několik měsíců dopracovávat. Uběhl sotva týden a vše je jinak...

DOKUMENT
NÁVRH KONCEPCE PŘÍSTUPU STÁTU K ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ DEPRIVOVANÝCH ČÁSTÍ MĚST OBÝVANÝCH PŘEVÁŽNĚ OBČANY ROMSKÉHO ETNIKA

Příliš obecné

Ale jinak souhlasím, koncepce je opravdu příliš obecná a postrádá podrobný popis nástrojů a metodiku, jež by zaručovala dosažení proklamovaných cílů. Z tohoto důvodu pokládám za nesmyslné na základě tohoto – zatím velmi pracovního – materiálu slibovat tak jak to vicepremiér Čunek populisticky udělal, že díky realizaci této koncepce do deseti let zmizí všechna romská ghetta. Nezmizí, dokonce si myslím, že jich možná bude víc.

Netvrdím, že vše je v materiálu MMR špatně, naopak s většinou bych i souhlasil, ale jeden z mála základních kamenů koncepce je pro mě nepřijatelný: kategorizace Romů do tří skupin. To dává místním samosprávám a sociálním odborům neuvěřitelný prostor pro ocejchování jednotlivých rodin na dlouhá léta dopředu. Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit již nebudou pouze „cigoši z toho špinavýho ghetta“, navíc ještě budou dvojkami či trojkami.

Jedničky budou takřka neexistující, neboť podmínky pro cejch jedničky dnes nesplňuje ani velká část neromských rodin: oba rodiče pracují, rodina nemá žádné dluhy, všechny děti do šesti let navštěvují předškolní zařízení. Dvojky a trojky nejsou dost přesně definovány, a tak bude záležet na městech, jak své „zlobivé“ Romy ocejchují. Tvrdím, že xenofobněji založená města budou mít hlavně trojky. Důvod je jasný, čím déle ghetta budou, tím déle budou připlouvat peníze na jejich vymýcení. Přece nemůže být nikdo tak naivní, že bude předpokládat, že většina měst, která aktivně pomáhala ghetta „budovat“ na svých periferiích, dostatečně daleko od všech „slušných“ občanů, nyní otočí svoji politiku o sto osmdesát stupňů a bude rozstěhovávat „ghettare“ mezi své řádné občany.

Skličující rovnice

Další, pro mě přímo skličující skutečností je, že autory koncepce vůbec nezajímá historie jednotlivých rodin. Jak se do nynější situace dostaly. A tak se ve dvojce společně ocitají rodiny, kde skutečně rodiče nepracují a obě dluží na nájem 25 tisíc korun, jinak jsou však diametrálně odlišné. Zatímco ta první se do situace dostala vlastní vinou, protože prodala podvodně státní byt, otec se syny progamblovali a propili získané peníze, poté se po křiku na městě dostali aspoň do ghetta a tady terorizují své okolí.

Ta druhá zde bydlela ještě dříve, než se ghetto stalo ghettem, otec rodiny tragicky zemřel, rodina se zadlužila u lichvářů kvůli pohřbu a teď pod výhrůžkami raději splácí dluh lichvářům než nájem. Výsledná situace obou rodin je stejná, příběhy však zcela odlišné. Koncepce umožňuje místním samosprávám a sociálním odborům volit stejný postup k oběma. To je nepřípustné, musí zvítězit přísně individuální přístup.

Nakonec bych se rád pozastavil nad ještě jedním momentem, který autoři nedomysleli, ačkoliv mnozí z nich jsou Romy. Pro nás Romy jsou totiž dva principy života zásadní, nadřazené těm ostatním, které se do příliš úzkého lidoveckého chápání rodiny nevejdou. Pokud se mám já dobře, chci, aby se měla dobře moje rodina, ale v tom širším slova smyslu.

Například já, se svou rodinou ocejchovaná dvojka, budu mít to štěstí, že moje sestra se svým manželem a dětmi jsou jedničkami a stěhují se do lepšího. Co udělám já? Seberu svoji rodinu a půjdu za sestrou na návštěvu, která se promění na trvalý pobyt. Když už se budeme mít my dobře, nenecháme přece ve štychu našeho bratra, který má tu smůlu, že se svou rodinou jako trojka žije na ubytovně. A tak dále a tak dále.

Tohle se nepovede

Různé režimy, ten komunistický hned dvakrát, se pokusily rozbít romské velkorodiny, Čunkovy takzvané rodinné klany. Nepovedlo se, vždy se jednotlivé kousky rodin vrátily k sobě jako pověstné „střepy“ porcelánového Terminátora z druhého pokračování. To je realita. Žádná represe, snad vyjma té z dob druhé světové války, s tím nic nenadělá. Je potřeba pracovat s rodinami jako respektovanými celky, pak máme šanci na úspěch. Svoje litanie uzavřu konstatováním, že cejchování rodin je obrovským nebezpečím, neboť jeho realizací se Romové definitivně z pohledu majority stanou pouhou nejnižší sociální skupinou, na Romy se bude společnost dívat pouze skrze sociální hlediska, ti, co budou integrovaní, nebudou již Romy. Rom rovná se problém.

Tak bude znít nová skličující rovnice.

KAM DÁL?
ROMEA: Zveřejnění Čunkova pracovního materiálu o Romech je pouhým předvolebním tahem
Romští členové Rady vlády pro záležitosti romské komunity: Čunkova romská koncepce je příliš obecná
Čunek předal svou "romskou" kocepci Džamile Stehlíkové
Baláž: Na "romské koncepci" MMR spolupracuji s členy bývalé i současné "romské Rady"
Rada usiluje o to, aby Čunek přestal chystat romskou koncepci
Čunek už nechystá romskou koncepci, spolupracuje se Stehlíkovou
Čunek má koncepci řešení romské otázky, projedná ji se Stehlíkovou

Přečteno: 1294x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Koncepce, MMRHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo