romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vsetín, Chomutov? Raději Rožnov

Praha, 24.1.2008 9:26, (Převzato: Hospodářské noviny)

Skanzen a dávkovod

»Dilema stojí takto: buď zachránit romskou kulturu jako skanzen s tím, že Romové se stanou zaměstnanci tohoto skanzenu placenými sociálními dávkami, nebo umožnit Romům cestu k úspěchu v české společnosti za cenu proměny romské kultury, tedy romství,« citoval Čunek na konferenci jednoho z Romy ctěných Neromů, zesnulého Viktora Sekyta. Z úst vsetínského strojaře zní ty věty trochu inženýrsky, na podstatě však zvuk nic nemění.

To dilema je skutečné. Model skanzen prosazuje značná část romistů (nejen salonních chytráků, ale i terénu znalých vystudovaných profesionálů). Bohužel, jejich cílem a často i obživou je »záchrana původní romské kultury«. Řekněme, že do této skupiny myšlenkově patří i tým ministryně Džamily Stehlíkové, která v severočeském Chomutově předsedala výboru pro národnostní menšiny. Dodejme, že tento způsob pomoci je zničující - nikoli snad pro státní a obecní rozpočty, ale pro sociálně vyloučené samotné. Model druhý, adaptaci, prosazují ti aktivnější ze starostů a primátorů. U nich však hrozí, že ve svém odhodlání »nic nepředstírat« sklouznou do nahnědlého populismu (Liana Janáčková) či technologických návodů (Jiří Čunek). Dosavadní skanzenové nicnedělání - a držhubné v podobě dávek - vede do pekel. Za roky jsme dosáhli jediného: začala bujet ghetta.

Můžeme s nechutí uvažovat o tom, proč Čunek znovu vrátil do do hry romskou kartu. Přesto dnes říká nejzajímavější věty své kariéry:
- Nejde o problém národnostní, ale o problém společenského vyloučení, které postihuje převážně příslušníky romské komunity. - Kořeny sociální exkluze jsou i v rodinách, v kultuře.
- Žádná obec si sama, bez pomoci centrální agentury, neporadí.
- Ochota pracovat a přijmout nabízenou práci musí být podmínkou výplaty dávek státní sociální podpory. Vždy musí být výhodnější pracovat než žít jen ze sociálních dávek.
- Dosavadní přístup státu je alibistický a neúčinný.
Jiří Čunek, ačkoli cituje dobré prameny, je málo věrohodným politikem. Pokud mu opravdu záleží na zlepšení černobílého soužití, měl by napříště raději mlčet. Z jeho úst už lidé odmítají i dobré myšlenky.

Ale stejně tak by vládní politiku neměla určovat Džamila Stehlíková - ona neviditelná ministryně »do počtu«. K otázce prohlubující se černé propasti a přibývajících ghett jsme od zelených slyšeli jediné: kňouravě se dožadují toho, aby o Romech už směla mluvit jen »jejich« ministryně.

Otázka romská je převážně otázkou sociální. Odpovědi by měl hledat ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Nečas není ideologický (na rozdíl od Stehlíkové) ani populistický (na rozdíl od Čunka), nikdo ho neoznačí za rasistu či snílka. Je jedním z několika nesporných expertů, má podporu uvnitř strany, důvěru premiéra i respekt koaličních partnerů.

Muž do nečasu

Podle průzkumu HN se nejlépe žije v Liberci. Ale experty na obtížně řešitelné problémy se často cítí být lidé z míst, kde život není úplně růžový...

V Uherském Hradišti (kde se Nečas narodil a vyrůstal) ani v Rožnově pod Radhoštěm (kde bydlí) není černobílé soužití nijak vyhrocené. Na rozdíl od Čunka se proto Nečas zřejmě necítí být povolán, aby osobní a těžko přenositelnou zkušenost přetavoval do vládní politiky. Nehodlá se na romské otázce profilovat. Právě proto by to ale dělal dobře.

Petr Kamberský
Přečteno: 1265x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo