romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbor pro odškodnění romského holocaustu vítá Kocábova slova o vepřínu v Letech

Praha/České Budějovice, 24.1.2009 17:28, (ROMEA)

Kauzu vepřína v Letech u Písku, o jehož odstranění už roky usilují nevládní organizace, chce razantně vyřešit nový ministr pro lidská práva Michael Kocáb (za SZ). Jeho slova pronesená v den jmenování do ministerské funkce, že se zasadí o zrušení vepřína v místech bývalého sběrného tábora pro romskou menšinu, dnes uvítal Výbor pro odškodnění romského holocaustu.

Jeho prezident Čeněk Růžička přesto připomněl, že podobně za posledních asi 14 let, co o přemístění velkovýkrmny a vybudování důstojného památníku zástupci Romů usilují, hovořili všichni politici.

"S velkou silou najedu na to, aby byl konečně zlikvidován ten prasečák v Letech, který tedy svědčí o naší téměř ubohosti, že nejsme schopni prostě z koncentračního tábora pro Romy udělat pamětní místo," uvedl v pátek Kocáb v České televizi. Romskou problematiku prý řadí mezi výrazné priority svého příštího ministerského působení.

Jeho prohlášení vytáhlo na světlo po měsících kauzu, sledovanou i poslanci Evropského parlamentu. Kocábova předchůdkyně ve funkci Džamila Stehlíková loni v březnu uvedla, že vláda Mirka Topolánka by mohla o osudu kontroverzního vepřína rozhodnout počátkem letošního roku. Její pracovní skupina prý hledala optimální řešení situace, kterým se zřejmě nakonec stal výkup zařízení od provozovatele.

Stehlíková dnes ČTK vysvětlila, že před svým odvoláním připravovala materiál pro vládu, který otázku tábora v Letech řeší souběžně s místem podobného romského sběrného tábora v Hodoníně. Tím prošlo skoro 1400 osob, několik stovek tam zemřelo. "Je to v běhu, ale je to komplikované vyjednávání," zdůraznila bývalá ministryně. V Letech by měla v první etapě vzniknout infrastruktura umožňující alespoň konání pietních aktů. "Pan Kocáb má o té agendě poměrně detailní představu," dodala Stehlíková.

"Každý si na tom vylámal zuby. Nicméně rádi panu ministrovi v jeho snažení pomůžeme. Pozůstalí po obětech nacismu a dosud žijící romští vězňové koncentračních táborů jeho prohlášení vítají," řekl dnes ČTK ke Kocábovým výrokům Růžička. Dodal, že členové výboru se s novým ministrem chtějí co nejdřív setkat a téma Lety začít razantně řešit. Hned v pondělí mu proto zašlou dopis, který bude obsahovat gratulaci ke jmenování i výzvu ke společnému jednání.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - a to mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. S návrhem na zrušení vepřína přišel v roce 1999 tehdejší vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Odstranění vepřína z místa bývalého koncentračního tábora v letech u Písku

Přečteno: 1930x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u Písku, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo