romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbor pro odškodnění romského holocaustu vítá Kocábova slova o vepřínu v Letech

Praha/České Budějovice, 24.1.2009 17:28, (ROMEA)

Kauzu vepřína v Letech u Písku, o jehož odstranění už roky usilují nevládní organizace, chce razantně vyřešit nový ministr pro lidská práva Michael Kocáb (za SZ). Jeho slova pronesená v den jmenování do ministerské funkce, že se zasadí o zrušení vepřína v místech bývalého sběrného tábora pro romskou menšinu, dnes uvítal Výbor pro odškodnění romského holocaustu.

Jeho prezident Čeněk Růžička přesto připomněl, že podobně za posledních asi 14 let, co o přemístění velkovýkrmny a vybudování důstojného památníku zástupci Romů usilují, hovořili všichni politici.

"S velkou silou najedu na to, aby byl konečně zlikvidován ten prasečák v Letech, který tedy svědčí o naší téměř ubohosti, že nejsme schopni prostě z koncentračního tábora pro Romy udělat pamětní místo," uvedl v pátek Kocáb v České televizi. Romskou problematiku prý řadí mezi výrazné priority svého příštího ministerského působení.

Jeho prohlášení vytáhlo na světlo po měsících kauzu, sledovanou i poslanci Evropského parlamentu. Kocábova předchůdkyně ve funkci Džamila Stehlíková loni v březnu uvedla, že vláda Mirka Topolánka by mohla o osudu kontroverzního vepřína rozhodnout počátkem letošního roku. Její pracovní skupina prý hledala optimální řešení situace, kterým se zřejmě nakonec stal výkup zařízení od provozovatele.

Stehlíková dnes ČTK vysvětlila, že před svým odvoláním připravovala materiál pro vládu, který otázku tábora v Letech řeší souběžně s místem podobného romského sběrného tábora v Hodoníně. Tím prošlo skoro 1400 osob, několik stovek tam zemřelo. "Je to v běhu, ale je to komplikované vyjednávání," zdůraznila bývalá ministryně. V Letech by měla v první etapě vzniknout infrastruktura umožňující alespoň konání pietních aktů. "Pan Kocáb má o té agendě poměrně detailní představu," dodala Stehlíková.

"Každý si na tom vylámal zuby. Nicméně rádi panu ministrovi v jeho snažení pomůžeme. Pozůstalí po obětech nacismu a dosud žijící romští vězňové koncentračních táborů jeho prohlášení vítají," řekl dnes ČTK ke Kocábovým výrokům Růžička. Dodal, že členové výboru se s novým ministrem chtějí co nejdřív setkat a téma Lety začít razantně řešit. Hned v pondělí mu proto zašlou dopis, který bude obsahovat gratulaci ke jmenování i výzvu ke společnému jednání.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - a to mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. S návrhem na zrušení vepřína přišel v roce 1999 tehdejší vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Odstranění vepřína z místa bývalého koncentračního tábora v letech u Písku

Přečteno: 1933x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u Písku, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo