romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbuch granátu na jihu Maďarska zabil dva Romy

Budapešť, 19.11.2008 15:19, (ROMEA)

Neznámí útočníci zabili v noci na dnešek v jihomaďarském městě Pécs ručním granátem romský manželský pár. Informovala o tom maďarská tisková agentura MTI s odvoláním na policejní zdroje, podle nichž pachatelé vhodili granát oknem do rodinného domu obětí. Maďarská policie zatím vylučuje politické motivy činu.

"Šlo pravděpodobně o pomstu," uvedl policejní mluvčí v prohlášení pro maďarská média.

Zástupci maďarských Romů si nicméně stěžují na nárůst násilí proti této etnické menšině v poslední době, což dávají do souvislosti s posilováním vlivu extrémní pravice v zemi.

Při předchozím útoku na domy obývané Romy ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska přišli začátkem listopadu o život dva lidé. Neznámí pachatelé tehdy házeli na romské rodinné domy lahve naplněné hořlavinou a stříleli po nich z brokovnic. Výstřely zasáhly třiačtyřicetiletého muže a o tři roky mladší ženu, oba dva na následky zranění zemřeli. Manželka zastřeleného byla zraněna.

Domy, v nichž žijí Romové, byly v Maďarsku terčem útoků i v minulosti. Například v červnu se útočilo zápalnými bombami na tři romské domy v obci Patka západně od Budapešti, v červenci se terčem ostřelování staly tři romské domy v Galgagyörku rovněž nedaleko Budapešti.

V Maďarsku žije jedna z největších romských komunit ve východoevropských státech. Podle sčítání obyvatel z roku 2001 tvoří Romové necelá dvě procenta z desetimilionové maďarské populace, podle neoficiálních údajů je to pět až sedm procent.

Přečteno: 2262x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo