romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbuch granátu na jihu Maďarska zabil dva Romy

Budapešť, 19.11.2008 15:19, (ROMEA)

Neznámí útočníci zabili v noci na dnešek v jihomaďarském městě Pécs ručním granátem romský manželský pár. Informovala o tom maďarská tisková agentura MTI s odvoláním na policejní zdroje, podle nichž pachatelé vhodili granát oknem do rodinného domu obětí. Maďarská policie zatím vylučuje politické motivy činu.

"Šlo pravděpodobně o pomstu," uvedl policejní mluvčí v prohlášení pro maďarská média.

Zástupci maďarských Romů si nicméně stěžují na nárůst násilí proti této etnické menšině v poslední době, což dávají do souvislosti s posilováním vlivu extrémní pravice v zemi.

Při předchozím útoku na domy obývané Romy ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska přišli začátkem listopadu o život dva lidé. Neznámí pachatelé tehdy házeli na romské rodinné domy lahve naplněné hořlavinou a stříleli po nich z brokovnic. Výstřely zasáhly třiačtyřicetiletého muže a o tři roky mladší ženu, oba dva na následky zranění zemřeli. Manželka zastřeleného byla zraněna.

Domy, v nichž žijí Romové, byly v Maďarsku terčem útoků i v minulosti. Například v červnu se útočilo zápalnými bombami na tři romské domy v obci Patka západně od Budapešti, v červenci se terčem ostřelování staly tři romské domy v Galgagyörku rovněž nedaleko Budapešti.

V Maďarsku žije jedna z největších romských komunit ve východoevropských státech. Podle sčítání obyvatel z roku 2001 tvoří Romové necelá dvě procenta z desetimilionové maďarské populace, podle neoficiálních údajů je to pět až sedm procent.

Přečteno: 2262x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo