romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vychází sbírka pohádek Gejzy Demetera

Praha, 22.10.2011 0:00, (Romano voďi)

Kniha Gejzi Demetera nazvaná Ráj na zemi se v listopadu dočká vydání v nakladatelství Triáda. Tvoří ji jedenáct příběhů - čarodějných, hrdinských, strašidelných i anekdotických. Jméno dostala sbírka podle prvního z nich, vyprávějícího o stvoření světa. Kostru zastoupených příběhů tvoří pohádky, které autor slýchával v dětství, nejčastěji z úst svého dědy, tehdy proslulého vypravěče. Gejza Demeter tradiční příběhy vypráví s osobitostí, ale zároveň chce, aby v nich přetrval původní duch. V rozhovoru s Kateřinou Andršovou říká, že chtěl, aby bylo vidět, jak jsou příběhy velmi staré, a romský čtenář si třeba mohl říct - „tak tohle si pamatuji“. Sbírka byla původně napsána hned dvakrát, v romštině a češtině, do tisku se nyní ale dostává pouze česká verze.
Gejza Demeter léta působil mimo jiné jako novinář a spolupracovník romských periodik. Od sbírání romských příběhů k vlastnímu psaní mu nakonec pomohlo i setkání s romistkou Milenou Hübschmannovou. Některé z povídek, psaných převážně v romštině, vyšly v časopisech i knižně - ve sbírce strašidelných povídek O mule maškar amende (Mrtví mezi námi).

Více info : http://www.i-triada.net/

Romano voďi
Přečteno: 307x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 ..
romea - logo