romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyjádření k návrhu zákona o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zákon)

Praha, 30.5.2007 17:42, (o. s. Přátel města Milovic)

Koncepce navrhovaného zákona vychází z toho, že se zakazují jednání vedoucí k diskriminaci mj. z důvodu rasy a etnického původu. Diskriminovaným osobám se přiznává právo na soudní ochranu včetně zadostiučení a náhrady nemajetkové újmy v penězích. Prosazování práva na ochranu rovného zacházení, které však již bylo porušeno, se svěřuje veřejnému ochránci práv.

V právním řádu ČR však chybí institucionální zakotvení postupu, který by těmto jednáním předcházel zejména formou zajištění rovného zacházení a účinné pomoci fakticky i potencionálně diskriminovaným osobám. Navrhovaný zákon v § 4 povinnost zajišťovat rovné zacházení přijetím potřebných opatření ukládá pouze zaměstnavatelům a pouze ve věci práva na zaměstnání a přístupu k zaměstnání a pracovních jiné závislé činnosti včetně odměňování.

Jiné subjekty, zejména orgány veřejné správy takovou povinnost podle návrhu nemají. Přitom mají v této problematice klíčové postavení, aniž jsou vybaveny potřebnou pravomocí. Na centrální úrovni neexistuje žádný orgán, do jehož působnosti s odpovídající pravomocí by problematika rovného zacházení s osobami různé rasy a různého etnického původu patřila. Navrhovaný zákon tuto absenci vůbec neřeší. Již zřízené orgány tak nejsou řízeny a metodicky vedeny. Kompetence veřejného ochránce práv podle navrhovaného zákona tento nedostatek neodstraňuje.

Optimálním řešením pro řešení problémů spojených s národnostními menšiny resp. s různými rasami a různým etnickým původem by bylo zřízení ústředního orgánu, který by vykonával funkce organizačního, koncepčního, koordinačního, ústředního řídícího, výkonného a kontrolního místa. Institucionálně by mohl být pojat jako organizační jednotka Úřadu vlády, obdobně jako Generální ředitelství státní služby. Toto řešení nebude mít významnější dopady na státní rozpočet.

Přečteno: 898x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo