romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyjádření k návrhu zákona o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zákon)

Praha, 30.5.2007 17:42, (o. s. Přátel města Milovic)

Koncepce navrhovaného zákona vychází z toho, že se zakazují jednání vedoucí k diskriminaci mj. z důvodu rasy a etnického původu. Diskriminovaným osobám se přiznává právo na soudní ochranu včetně zadostiučení a náhrady nemajetkové újmy v penězích. Prosazování práva na ochranu rovného zacházení, které však již bylo porušeno, se svěřuje veřejnému ochránci práv.

V právním řádu ČR však chybí institucionální zakotvení postupu, který by těmto jednáním předcházel zejména formou zajištění rovného zacházení a účinné pomoci fakticky i potencionálně diskriminovaným osobám. Navrhovaný zákon v § 4 povinnost zajišťovat rovné zacházení přijetím potřebných opatření ukládá pouze zaměstnavatelům a pouze ve věci práva na zaměstnání a přístupu k zaměstnání a pracovních jiné závislé činnosti včetně odměňování.

Jiné subjekty, zejména orgány veřejné správy takovou povinnost podle návrhu nemají. Přitom mají v této problematice klíčové postavení, aniž jsou vybaveny potřebnou pravomocí. Na centrální úrovni neexistuje žádný orgán, do jehož působnosti s odpovídající pravomocí by problematika rovného zacházení s osobami různé rasy a různého etnického původu patřila. Navrhovaný zákon tuto absenci vůbec neřeší. Již zřízené orgány tak nejsou řízeny a metodicky vedeny. Kompetence veřejného ochránce práv podle navrhovaného zákona tento nedostatek neodstraňuje.

Optimálním řešením pro řešení problémů spojených s národnostními menšiny resp. s různými rasami a různým etnickým původem by bylo zřízení ústředního orgánu, který by vykonával funkce organizačního, koncepčního, koordinačního, ústředního řídícího, výkonného a kontrolního místa. Institucionálně by mohl být pojat jako organizační jednotka Úřadu vlády, obdobně jako Generální ředitelství státní služby. Toto řešení nebude mít významnější dopady na státní rozpočet.

Přečteno: 893x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo