romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyjádření Zdeňka Gužiho k pobytu rumunských Romů v Praze

Praha, 29.7.2009 21:47, (ROMEA)

Dotkla se mě událost, která se stala jedné rodině rumunských Romů, kde je ohrožen život člena rodiny, který bojuje o život ve Vinohradské nemocnici v Praze. Chápu situaci a dokážu se vcítit do pozice a pocitů rodiče dítěte a do určité míry chápu určitý výraz tradice těchto návštěvníků z Rumunska. Oceňuji zejména morální podporu, kterou chtějí přispět k uzdravení tohoto mladíka.

KOMENTÁŘ
Není to romský problém

Musím však říci, ačkoliv je to tíživé, v našich podmínkách tak výrazným způsobem demonstrovat tyto tradice určitě nepřispěje ke zdraví tohoto člověka. Každá nemoc si vyžaduje určitou dobu hospitalizace. Věřím, že nemocnice na Vinohradech dělá všechno k záchraně života tohoto mladého muže.

Rumunští Romové si musí uvědomit, že jsou na území České republiky, že žijeme ve dvacátém prvním století a že zde platí určité zákony o pobytu cizinců o chování a dodržování zásad slušnosti, hygieny, morálky v této zemi.

Doporučuji rumunským Romům, aby hledali možnosti se řádně ubytovat v různých ubytovacích zařízeních za úplatu a vyzývám je k ohleduplnosti a spolupráci se samosprávou a policií. Jak je uvedeno, jsou zde jako turisté, a proto jako i ostatní zahraniční turisté by měli zachovávat zákony toho státu, který právě navštívili. Nelze i přes tak citlivou záležitost, jako je nemoc, narušovat veřejný pořádek a pravidla dobrého soužití Romů s ostatní společností, o něž se dlouhodobě romská komunita v České republice snaží. Věřím, že nehovořím jen za sebe, ale za celou naší romskou komunitu.

Bc. Zdeněk Guži,
bývalý poslanec Národní rady České republiky, středoškolský profesor, poradce ministra M. Kocába pro otázky romské komunity

KAM DÁL?
Kocáb vyzval rumunské Romy, aby si našli placené bydlení
Experti: Pro kočování nejsou v ČR podmínky, Romové to nedělají
Reality show s olašskými Romy pokračuje, část je zpět u Počernického rybníka

Rumunští Romové děkují doktorům a zachránci, kemp opustili, přespali u Počernického rybníka

 Pobyt rumunských Romů v kempu zaplatí sbírka
 Rumunští Romové přijeli k nemocnici za příbuzným

 Stav chlapce z romské královské rodiny kritický

VIDEO
Rozhovor se členy rodiny olašských Romů z Rumunska

Přečteno: 1165x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, DokumentyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo