romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vypíchnout to dobré

Děčín, 14.10.2009 18:40, (http://drahomirradekhorvath.blog.idnes.cz)

Mám pocit, že je nutné vypíchnout to dobré v čase, kdy toho špatného je příliš. Nechci nic umenšovat, zlehčovat, bagatelizovat, a naopak..... Prostě jestli něco dobrého vidím, tak to vítám, jelikož znechucený jsem permanentně..........

Boletice (Děčín)....vyloučená lokalita.....ghetto.....jedno z mnoha.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Moje maminka se do Boletic přistěhovala nedávno s vědomím do čeho jde. Vedla jí tam povinnost vůči mé babičce, která prodělala mozkovou mrtvici a nyní potřebuje péči. Babička bydlí v Boleticích od doby, kdy to bylo fungl nové sídliště. Toho času prestižní adresa. Současný stav je takový jaký je.... S železnou pravidelností jezdím za nimi každou neděli na oběd. Vždy jsem projížďkou tohoto místa zděšen. Nedávno jsem byl překvapen množstvím úklidových čet. Jsou to zřejmě lidé ve veřejné službě, kteří si přilepšují k dávkám v hmotné nouzi tím, že uklízejí veřejná prostranství města. Nyní jezdím do Boletic častěji a o trochu veseleji. Blýská se na lepší časy?

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Nechvalme dne před večerem, jelikož čistota veřejných ploch není jediný problém této čtvrti. Pochopitelně vzhledem ke koncentraci mých soukmenovců řeší městská policie Děčín často přestupky vůči společnému soužití Romů a etnických Čechů. Příčiny tohoto popisovat nehodlám, dnes ne. Každý má svůj názor na palčivé problémy dneška... Jsem dostatečně kamenován na jiných serverech pokaždé, když se byť jen zmíním o příčinách, které vyústily v neoblibu Romů v ČR......

Když už jsem se zmínil o MP Děčín tak musím navázat. Vídám v Boleticích dvoučlenné hlídky romských mužů ve stejnokroji, ale nejedná se o domobranu ani nějakou pseudohlídku samosprávy či co. Je to pár(šest) chlapů, kteří mají na oděvu nápis veřejná služba. Neváhají v podzimní plískanici stát před základní školou a dohlížet na děti, které jsou mnohdy natěšené na výuku, ale někdy i na záškoláctví, alotria atd. Mládenci tam jsou i v době, kdy děti odcházejí po výuce domů. Jejich znalost prostředí a přirozená autorita je občas využita strážníky MP Děčín při konzultaci problémů, ale i při zákrocích proti přestupkářům.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Hovořil jsem s manažerem MP Děčín Bc. Tomášem Pavlíkem a z rozhovoru mám pocit, že tuto situaci vítá a je spokojen se spoluprací s dobrovolníky. Nějak jsem opomněl podotknout, že mládenci tuto službu vykonávají dobrovolně. Projekt je v plenkách a je pilotní, proto nelze kritizovat, či opěvovat. Uvidíme, jak se vyvrbí a kam se to rozjede, třeba prevence kriminality v souběhu s mimoškolnímy aktivitami, třeba doučování dětí... Nevím, nápadů je spousta. Hlavně žádné profesionální Romy, žádosti o dotace, granty a jiné etnobyznysové praktiky. Tak jak to pomaličku odsejpá mi vyhovuje. Nikdo nemůže říct ani popel a navíc dohled nad dětmi není nijak separovaný. Romské děti a ty ostatní mají stejnou péči.

Takže iniciativa vzešla zdola. KONEČNĚ!!! Takový malý spolupodíl na věcech veřejných! Děčínští Romové se staví problémům čelem! Romové pracují na zlepšení soužití s majoritou! Podle mého to zní klišovitě, ale myslím si, že je to krok správným směrem. Na závěr snad jen víra v lepší zítřky a celý projekt hodlám sledovat a držím palce ať jsou výsledky a mí spolupracovníci mi časem začnou říkat, že v Boleticích to je lepší. Oni jsou většinou Boletičtí starousedlíci a tak si toho vyslechnu denně opravdu dost.....Jak rád bych slyšel z jejich úst něco příznivého...

KAM DÁL?
BLOG autora na serveru iDNES.cz
Romové v Děčíně zdarma dohlíží na pořádek
 

Drahomír Radek Horváth, Drahomir Radek Horvath
Přečteno: 1364x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo