romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vypíchnout to dobré

Děčín, 14.10.2009 18:40, (http://drahomirradekhorvath.blog.idnes.cz)

Mám pocit, že je nutné vypíchnout to dobré v čase, kdy toho špatného je příliš. Nechci nic umenšovat, zlehčovat, bagatelizovat, a naopak..... Prostě jestli něco dobrého vidím, tak to vítám, jelikož znechucený jsem permanentně..........

Boletice (Děčín)....vyloučená lokalita.....ghetto.....jedno z mnoha.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Moje maminka se do Boletic přistěhovala nedávno s vědomím do čeho jde. Vedla jí tam povinnost vůči mé babičce, která prodělala mozkovou mrtvici a nyní potřebuje péči. Babička bydlí v Boleticích od doby, kdy to bylo fungl nové sídliště. Toho času prestižní adresa. Současný stav je takový jaký je.... S železnou pravidelností jezdím za nimi každou neděli na oběd. Vždy jsem projížďkou tohoto místa zděšen. Nedávno jsem byl překvapen množstvím úklidových čet. Jsou to zřejmě lidé ve veřejné službě, kteří si přilepšují k dávkám v hmotné nouzi tím, že uklízejí veřejná prostranství města. Nyní jezdím do Boletic častěji a o trochu veseleji. Blýská se na lepší časy?

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Nechvalme dne před večerem, jelikož čistota veřejných ploch není jediný problém této čtvrti. Pochopitelně vzhledem ke koncentraci mých soukmenovců řeší městská policie Děčín často přestupky vůči společnému soužití Romů a etnických Čechů. Příčiny tohoto popisovat nehodlám, dnes ne. Každý má svůj názor na palčivé problémy dneška... Jsem dostatečně kamenován na jiných serverech pokaždé, když se byť jen zmíním o příčinách, které vyústily v neoblibu Romů v ČR......

Když už jsem se zmínil o MP Děčín tak musím navázat. Vídám v Boleticích dvoučlenné hlídky romských mužů ve stejnokroji, ale nejedná se o domobranu ani nějakou pseudohlídku samosprávy či co. Je to pár(šest) chlapů, kteří mají na oděvu nápis veřejná služba. Neváhají v podzimní plískanici stát před základní školou a dohlížet na děti, které jsou mnohdy natěšené na výuku, ale někdy i na záškoláctví, alotria atd. Mládenci tam jsou i v době, kdy děti odcházejí po výuce domů. Jejich znalost prostředí a přirozená autorita je občas využita strážníky MP Děčín při konzultaci problémů, ale i při zákrocích proti přestupkářům.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Hovořil jsem s manažerem MP Děčín Bc. Tomášem Pavlíkem a z rozhovoru mám pocit, že tuto situaci vítá a je spokojen se spoluprací s dobrovolníky. Nějak jsem opomněl podotknout, že mládenci tuto službu vykonávají dobrovolně. Projekt je v plenkách a je pilotní, proto nelze kritizovat, či opěvovat. Uvidíme, jak se vyvrbí a kam se to rozjede, třeba prevence kriminality v souběhu s mimoškolnímy aktivitami, třeba doučování dětí... Nevím, nápadů je spousta. Hlavně žádné profesionální Romy, žádosti o dotace, granty a jiné etnobyznysové praktiky. Tak jak to pomaličku odsejpá mi vyhovuje. Nikdo nemůže říct ani popel a navíc dohled nad dětmi není nijak separovaný. Romské děti a ty ostatní mají stejnou péči.

Takže iniciativa vzešla zdola. KONEČNĚ!!! Takový malý spolupodíl na věcech veřejných! Děčínští Romové se staví problémům čelem! Romové pracují na zlepšení soužití s majoritou! Podle mého to zní klišovitě, ale myslím si, že je to krok správným směrem. Na závěr snad jen víra v lepší zítřky a celý projekt hodlám sledovat a držím palce ať jsou výsledky a mí spolupracovníci mi časem začnou říkat, že v Boleticích to je lepší. Oni jsou většinou Boletičtí starousedlíci a tak si toho vyslechnu denně opravdu dost.....Jak rád bych slyšel z jejich úst něco příznivého...

KAM DÁL?
BLOG autora na serveru iDNES.cz
Romové v Děčíně zdarma dohlíží na pořádek
 

Drahomír Radek Horváth, Drahomir Radek Horvath
Přečteno: 1362x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo