romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyprávění z Naší osady

Praha, 25.5.2008 11:54, (Romano vodi)

Před nedávnem vyšla knižní prvotina Ireny Eliášové (1953) nazvaná Naše osada – smutné, veselé i tajemné příběhy Romů. Autorka se v ní vrací do dětských let strávených v romské osadě na jihozápadním Slovensku, do doby, než se s rodinou přestěhovala do Liberce. Psaní se Eliášová věnuje již od mládí, kdy jí časopisecky vyšly povídky a básně.

Jejím největším snem však bylo vydat knihu, o níž nyní říká: „Je to také můj malý protest vůči těm, kteří o nás o Romech mluví jen negativně a vidí nás ve špatném světle.“ Kniha je jakousi procházkou po osadě v proměnách čtvero ročních dob, do kterých autorka zasadila celý příběh. Vypravěčkou je devítiletá Gužka Putáčka, jejíž slovník a vyjadřování silně určuje výsledný styl knihy. Jednoduchý, rychlý sled myšlenek a dojmů, tak jak se rodí v hlavě malé holky, připomíná mnohé dětské knihy, kde si malí hrdinové vysvětlují běh světa se stejnou bezprostředností a samozřejmostí jako hrdinka Naší osady. Tak jako drtivá většina romských autorů vidí i Eliášová rodnou osadu jako harmonické, idylické místo. Do romantizujícího přístupu se však na rozdíl od jiných promítá životní optimismus samotné autorky, který ze vzpomínkového vyprávění činí nenáročné úsměvné čtení. Za povšimnutí stojí rovněž autorčin jazyk. Etnicita, rodné Slovensko a nový domov v Čechách – to všechno určilo výsledný jazykový mix knihy obohacený o četné autorčiny hovorové výrazy.

Tvorby Eliášové si před rokem všimla i Obec spisovatelů, když ji ocenila za příspěvek do literární výzvy na téma Cikáni-Romové. Ten se stal součástí knihy povídek o Romech nazvané Devla, devla!

Naši osadu vydala Krajská vědecká knihovna v Liberci, objednat ji lze na adrese www.kvkli.cz.

Přečteno: 3622x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 05/2008, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo