romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výročí teroru z 11. září: Papež vyzval svět, aby nepodléhal svodům nenávisti a neuchyloval se k násilí při řešení problémů

Ženeva, Řím, Madrid , 12.9.2011 12:46, (ROMEA)

Na oběti teroristických útoků ve Spojených státech z 11. září 2001 vzpomínala i Evropa. K uctění jejich památky se konaly akce na řadě míst, na římských letištích se například držela minuta ticha. K desátému výročí atentátů v New Yorku a Washingtonu se vyjadřovali mnozí politici a významné osobnosti. Papež Benedikt XVI. při této příležitosti vyzval svět, aby nepodléhal svodům nenávisti a neuchyloval se k násilí při řešení problémů.

Za oběti útoků z 11. září 2001 a jejich nejbližší se modlil papež Benedikt XVI. Vyzval přitom svět, aby odolal pokušení nenávisti. "Vyzývám vůdce národů a lidi dobré vůle, aby vždy odmítali násilí jako řešení problémů, aby odolali pokušení nenávisti a aby pracovali pro společnost inspirováni principy solidarity, spravedlnosti a míru," zdůraznil nejvyšší představitel katolické církve na mši pod otevřeným nebem v Anconě. 

Minutu ticha vyhlásila římská letiště Fiumicino a Ciampino na 14:46 SELČ, kdy přesně před deseti lety v New Yorku první letoun unesený teroristy Al-Káidy narazil do jedné z věží Světového obchodního centra. Práci na letišti zastavil personál a tichou pietu drželo i mnoho cestujících. V Římě navštívili společně starosta Gianni Alemanno a americký velvyslanec David Thorne mši a poté položili kytici k památníku obětem útoků.

S protijaderným prohlášením vystoupil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jenž označil za skutečnou hrozbu možnost, že nukleární zbraně získají extremisté. Podle něj musí být zastaven například jaderný program Íránu. "Možnost, že nejnebezpečnější zbraně světa padnou do rukou nejnebezpečnějších režimů světa, je příliš skutečná," upozornil.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt prohlásil, že svět se sice od atentátů z roku 2001 vyhnul mnoha dalším útokům, ale za vysokou cenu narušení lidských práv. Na bezpečnostní konferenci, jíž se účastnil v Ženevě, přitom vyjádřil pochybnost, zda vlády dělají vše potřebné pro ochranu lidských práv a zajištění soukromí, když získávají citlivé informace s poukazem na boj proti terorismu. "Nejsem si zcela jistý, zda jsme už našli tu správnou rovnováhu," podotkl.

ČTK, fk,čtk
Přečteno: 537x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo