romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšetřování: V Tanvaldu došlo k banálnímu konfliktu mezi Romy a důchodcem. Ten se pak bránil útoku nožem střelbou

Tanvald, 13.1.2012 15:25, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

V případu tragické střelby v Tanvaldu na Jablonecku, při níž na Nový rok zemřel dvaadvacetiletý Rom a další byl postřelen, byla vyloučena vražda nebo jiný úmyslný trestný čin směřující k usmrcení. ČTK to dnes sdělila náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Uvedla, že třiašedesátiletý střelec se bránil po napadení nožem, potom co mezi nimi došlo ke konfliktu. Státní zastupitelství zároveň vyloučilo, že by ho Romové chtěli okrást. Nyní je nutné zjistit, jestli byla jeho obrana adekvátní.

"Výstřelům, které usmrtily a zranily dvě osoby, předcházelo velmi intenzivní fyzické napadení osoby, která střelnou zbraň následně užila proti útočníkům na svou obranu," uvedla Bradáčová.

Podle státního zastupitelství byly v případu vyloučeny jakékoli rasové nebo majetkové pohnutky. Vyšetřování případu ale pokračuje a je nutné zjistit, jestli se napadený bránil přiměřeně. Bradáčová tím vyvrátila fámy, že Romové důchodce chtěli oloupit nebo, že mu vykrádali jeho garáž.

Proč Romové na muže zaútočili tedy není stále jasné. "Pohnutka sporu byla ale velmi malicherná, jednalo se o banální konflikt," uvedla pro iDNES.cz žalobkyně. Kdo celý konflikt vyprovokoval žalobkyně neuvedla. Policie se bude nadále zabývat činem mladíka, který přežil. "Při útoku nešlo o peníze nebo o majetek, ale nějaký motiv tam samozřejmě byl. Bude se vyhodnocovat vše, co zapadá do toho jednání, tedy i role postřeleného," konstatovala podle iDNES.cz Bradáčová.

"Předmětem dalšího dokazování bude zjištění, zda se obránce pohyboval v mezích nutné obrany. Tedy, zda jeho obrana nebyla zcela zřejmě nepřiměřená způsobu útoku, který proti němu, s použitím nože, následně poškozené osoby vedly, či zda jeho jednání plně naplnilo znaky nutné obrany, a tedy není trestným činem," uvedla Bradáčová v tiskové zprávě.

"Pokud by orgány činné v trestním řízení dospěly k závěru, že došlo k překročení mezí nutné obrany, bude zahájeno trestní stíhání obránce," dodala státní zástupkyně.

Zastřeleného Roma v Tanvaldu pohřbila rodina o víkendu. Pietní akce a následného průvodu na místo střelby se podle odhadů zúčastnilo asi 200 lidí. O dva roky starší bratr zastřeleného, který při novoročním incidentu utrpěl zranění, byl z liberecké nemocnice propuštěn už dříve. Někteří Romové v minulých dnech postup vyšetřování kritizovali, objevovaly se i výroky, které střelbu v Tanvaldu označovaly za popravu. Státní zastupitelství to odmítlo s tím, že je vyšetřování objektivní.

"Orgány činné v trestním řízení plně respektují právo na svobodný projev, avšak připomínají, že nemohou při své činnosti podléhat žádným tlakům veřejnosti, médií ani různých zájmových skupin. Státní zástupce je povinen při výkonu své působnosti postupovat odborně, svědomitě, odpovědně, nestranně, spravedlivě a bez zbytečných průtahů. Jakýkoli vnější zásah nebo jiný vliv, jehož důsledkem by mohlo být porušení některé z těchto povinností, musí odmítnout," uvádí na závěr v tiskové zprávě náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.

KAM DÁL?
Policie provedla rekonstrukci střelby v Tanvaldu z pohledu střelce, postřelený mladík u ní nebyl.
Patrik Banga: Zesměšňování pohřbu je ubohost
Stovky lidí se rozloučily se zastřeleným Romem v Tanvaldu. Pietu chtěla narušit skupinka neonacistů
Postřelený muž z Tanvaldu: "Mám strach o svůj život"
Tanvald: Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové je jisté jen to, že motiv nebyl rasistický
Karel Holomek: Vražda či zabití?
Televize Nova k případu v Tanvaldu: Romové zaútočili zezadu, důchodce střílel v sebeobraně, existují dva svědci
Romové v Tanvaldu nepořádají po sobotním pohřbu demonstraci, ale pietní průvod. Střelcem je podle LN bývalý bobista Jan S.
Starosta Tanvaldu se zastal muže, který zastřelil Roma. Byl to prý bezproblémový člověk
Pohřeb zastřeleného mladíka bude v sobotu. Romové připravují pietní vzpomínkový akt
Ladislav Tatár: Podle syna na ně muž začal střílet bezdůvodně. Střelec je údajně bývalý policista
Muž, který v Tanvaldu střílel na dva Romy, je na svobodě a odjel do Německa. Gorol: Byla to poprava
Dvaadvacetiletý Rom byl zastřelen v Tanvaldu. Jeho bratr je vážně zraněný. Podezřelého zadržela policie

ČTK, ryz,
Přečteno: 22782x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo