romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyšla kniha Devla, devla

Vyšla kniha Devla, devla, 29.4.2008 10:50, (Romano Vodi)

Obec spisovatelů před rokem vyhlásila literární soutěž na téma Cikáni – Romové. Její výsledky pak byly na podzim slavnostně tlumočeny na půdě Českého rozhlasu. Texty dávaly dohromady pestrý celek, tehdy proto zazněl z úst organizátorů slib vydat z nich knihu. Ta je nyní na světě pod názvem Devla, devla! Čtenář v ní nalezne krátké prozaické útvary zavedených literátů i těch, kteří s literaturou teprve koketují. Za zavedené romské autory jmenujme Vlado Oláha, jenž proslul zejména poezií, či Emila Cinu, píšícího vedle poezie a prózy také pro dětské publikum. Bývalá předsedkyně Obce spisovatelů Eva Kantůrková knihu uvedla slovy: „Literární dílo má dar postihnout originalitu tématu, jeho zvláštnosti a nevšednost. To se zplna potvrdilo i v této literární soutěži, neboť ve snaze obsáhnout námět vyjádřily texty to, co je v romské komunitě osobité: inklinaci k mýtu, k přestrojování skutečnosti v báji. Je to literární hodnota, která si zaslouží zvláštní uznání. Čtenář se díky ní ocitá v prostředí naplněném humorem, poezií, vůlí k uplatnění, ke svobodě a krásnu.“ Kniha vyšla za podpory ministryně vlády České republiky pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Obce spisovatelů. Vydalo nakladatelství Dauphin (200 stran, 228 Kč).
Přečteno: 2318x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 04/2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 ..
romea - logo