romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výsledkem protinacistické "Akce Power" je osmnáct návrhů na obžalobu

Praha, 14.12.2011 23:57, (ROMEA)
ilustrační foto

Detektivové policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) uzavřeli speciální operaci nazvanou Akce Power (Síla). Jde o zatím poslední údernou akci proti pravicovým extremistům na našem území. Provedena byla za minulé vlády Jana Fischera a jejím výsledkem je návrh na obžalobu 18 lidí za projevy nenonacismu. Dosud největší zátah na pravicové extremisty zabral dva roky a podle politologů jejich komunitu společně s dalšími příčinami na čas výrazně oslabil. Informovala o tom Česká televize.

"Předali jsme státnímu zástupci řadu svazků s návrhem na podání obžaloby na celkem 18 lidí," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Politologové spatřují v důsledcích akce výrazné oslabení zejména příznivců již zakázaných neonacistických skupin, jakou byl třeba Národní odpor. "Ta krajně pravicová scéna na to pochopitelně zareagovala stáhnutím se do ústraní," konstatovala právnička Klára Kalibová, která se dlouhodbě zabývá projevy násilí z nenávisti. Politolog Miroslav Mareš pak dodává, že akce oslabila především vůdčí struktury krajně pravicového hnutí.

VIDEO
 
Záznam tiskové konference ÚOOZ k akci proti neonacistům "Tři v jednom"
 
Výcvikový tábor neonacistů - White Justice (ÚOOZ)
 Jednotka rychlého nasazení zatýká neonacisty

Za hlavní důkazy mají před soudem platit věci s rasistickými motivy zabavené při domovních prohlídkách. Obviněným hrozí až desetileté vězení. "Pro podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," dodal Hanták. Advokátka některých obviněných Klára Slámová se odmítla ke kauze vyjádřit.

Podle některých odborníků se však extrsemisté začali znovu probouzet. "Hned, jak krajní pravice rozpoznala, že současná vláda nemá na boji proti extremismu žádný zájem, začala postupně obnovovat činnost - to se začalo dít již ve druhé polovině loňského roku," řekl serveru Romea.cz František Kostlán, který se dlouhodobě věnuje monitorování pravicového extremismu a medializaci případů s rasistickým podtextem.

Extremisxtům podle odborníků také nahrává, že vyšetřování těchto kauz trvá velmi dlouho. Větší aktivity extremistů se projevovaly v minulých měsících především v severních Čechách.

Policie odstartovala akci na jaře 2009, kdy zaregistrovala nárůst distribuce nahrávek a dalších komodit s rasistickými motivy přes internet a na koncertech. V červnu a v září téhož roku pak policisté udeřili hned na několika místech České republiky a pozatýkali údajné šéfy neonacistické hudební scény.

KAM DÁL?

Policie po domovních prohlídkách obvinila 18 neonacistů, někteří chystali teroristický útok

 Pražský lídr Dělnické strany je ve vazbě, šéfka neonacistek také
 Po celé ČR probíhá razie proti neonacistům, celkem 28 zadržených, mezi nimi známé tváře Dělnické strany
 Asi 100 neonacistů pochodovalo Prahou
Česká televize, red
Přečteno: 1630x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo