romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyšlo páté číslo Romano voďori: Stáhněte si ho v PDF

Praha, 12.1.2011 16:02, (Romano voďori)
Foto: Reprodukce obálky Voďori

Milý čtenáři,

poslední jehličí z vánočního stromku pomalu opadalo, po ulicích se proto ještě dnes válí poměrně hodně těchto dříve zelených solitérů. Některé se pyšní zbytkem rozbitých ozdob, jiné nacházíme v podobě holých kůlů. Vstoupili jsme do nového roku a všichni možná opět doufáme, že bude plný školních i osobních úspěchů. O tom se bezesporu brzy přesvědčí každý z nás sám. Abychom si ten čas trochu zpříjemnili, přicházíme s již pátým číslem Voďori, které, jak pevně doufáme, přistálo ve tvé lavici nebo poštovní schránce.

Každý z nás se jistě v životě setkal s nějakým konfliktem, ať už uvnitř sebe samého, tak s někým ze svého okolí. Právě konflikty jsou tématem tohoto čísla. Výmluvný a v řadě ohledů šokující je rozhovor s válečnou novinářkou Petrou Procházkovou, která zažila hrůzy mezinárodních konfliktů na vlastní kůži – zejména během několika let strávených ve válkou postiženém Čečensku.

Každodenním konfliktům mezi blízkými lidmi se tentokrát věnuje článek psycholožky Dany Hajné, která jeho prostřednictvím radí, jak se správně hádat. Věřím, že ti bude tento návod cenným pomocníkem v řešení nelehkých životních situací. Neméně důležitý je ale i článek Šadího Shanaáho o konfliktu mezi světem islámu a západními kulturami. Dozvíš se v něm mimo jiné i to, jakým způsobem mohou naše myšlení ovlivňovat média a jak to s muslimy a terorismem vlastně je.

Rád bych upozornil na intimní příspěvek jednoho z našich chanovských redaktorů, který popisuje tíživou životní situaci, do které se dostal jeho bratr z důvodu závislosti na drogách. Článek je tak smutným pokračováním již dříve otištěného textu stejného redaktora.

Rubrika Etno se bude věnovat jednomu z největších mezinárodních konfliktů, druhé světové válce, v jehož důsledku došlo ke genocidě pro Třetí říši nevyhovujících skupin obyvatel, mezi kterými byli i Romové. Dozvíš se tedy mimo jiné i o osudech jedné z romských rodin v kontextu válečných událostí.

Holocaustu se tentokrát věnuje i komiks Ladi Gažiové. Ten je inspirován reálným příběhem jedné z českých židovských rodin, která byla zavlečena do koncentračního tábora v Osvětimi.

I když je téma čísla, které právě držíš ve svých rukou, temné a tíživé, přeji Ti jménem celé redakce Voďori, aby byl ten nový rok bezkonfliktní a plný dobrých zpráv!

Stáhnout si časopis v PDF můžete na adrese: http://www.romanovodori.cz/casopis/

Přečteno: 1226x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo