romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava fotografií ukáže genocidu Romů za války

Praha, 27.5.2010 10:00, (ROMEA)

Ve Slovenském institutu v Praze byla ve středu otevřena výstava o genocidě Romů za 2. světové války. Fotografie, novinové výstřižky a dobové písemnosti dokumentují represe vůči "cikánské rase" od roku 1933 v Německu a postupné vyhlazování Romů i v dalších zemích. Výstava se koná v rámci mezinárodního romského festivalu Khamoro, pořádá ji občanské sdružení Slovo 21, produkční společnost Studio Production Saga a Muzeum romské kultury v Brně.

"Speciální pozornost je zaměřena na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský stát, není vynecháno ani téma zapojení Romů do protinacistického odboje či osud majetku Romů po jejich odsunu do koncentračních táborů," uvedli organizátoři. Historik z Muzea romské kultury také upozornil, že Romové byli spolu s Židy jedinou skupinou, která byla nacisty vyhlazována s rasových důvodů. Romové přitom byli vyvražděni až z 90 procent, z původních 6500 moravských a českých Romů se jich z koncentračních táborů vrátilo jen 583.

Dnešní vernisáž doprovodila svým zpěvem také 84letá romská zpěvačka Emílie Machálková, která se na konci války musela ukrývat před nacisty. Na vernisáž zavítal také lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Návštěvníci Slovenského institutu si mohou po následující tři týdny prohlédnout panely informující o protiromských nařízeních v době druhé světové války, třeba o potírání cikánského zlořádu, nebo výzkumy o tom, zda jsou romské děti způsobilé pro školní výuku.

Festival Khamoro se v Praze koná od neděle, program je složen hlavně z hudebních vystoupení romských umělců. Kromě tradiční a moderní romské hudby nabídne do konce tohoto týdne také filmy se sociální tematikou nebo kurzy tance ruských Romů.

Přečteno: 1289x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Akce, KhamoroHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo