romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava poukazuje na problematické aspekty odebrání dětí

Praha, 14.4.2009 11:18, (ROMEA)

Výstava Rodinná pohoda? poukazuje na problematické aspekty odebrání dětí ze sociálně slabých rodin. Tato praktika je v České republice značně rozšířená a to i přes praxí ověřené důkazy, že jde o postup mající v drtivé většině případů za následek totální rozklad postižené rodiny, narušení přirozených emočních vazeb dítěte a závažné problémy při jeho socializaci.

VIDEO
Rodinná pohoda - výstava současného umění

Množství dětí vyrůstající v anonymním a v důsledku toho patologickém prostředí ústavů je v České republice alarmující (60 z každých 10 000 dětí do 3 let). V současné době je do ústavní výchovy umisťována více než polovina dětí z důvodu nepříznivé sociální situace rodiny a další třetina z důvodů zdravotně - sociálních, přičemž romské děti tvoří velice významné procento z celkového počtu dětí umístěných ústavní výchově. Z valné většiny se tedy nejedná o děti opuštěné, sirotky nebo o děti týrané či zneužívané, ale o děti z chudých rodin. Tyto děti se tak stávají „rukojmím“ státní moci. Díla prezentovaná na výstavě mají za cíl reflektovat tuto problematiku, kriticky zhodnotit status quo, poukázat na neblahý vliv zásahů úřední moci do rodinných vztahů a v širších souvislostech pak problematizovat téma (ne)kompletní rodiny v politických, sociálních a kulturních souvislostech.

Pořadatelem výstavy je občanské sdružení Vzájemné soužití, které se již několik let zabývá prevencí odebírání dětí ze sociálně slabých rodin a jejich umísťování do ústavů. Kromě terénní práce se sdružení zaměřuje na šíření informací o této problematice a poskytuje právní poradenství klientům. Výstava si klade za cíl rozšíření povědomí o tomto problému, oslovení veřejnosti, ať už přímo nebo prostřednictvím mediálních výstupů z výstavy, a rozpoutání veřejné laické i odborné diskuse.

Výstava bude realizována v termínu duben/květen 2009 v prostorách Nostického paláce na Kampě. Předpokládáme, že takto atraktivní umístění výstavy v historické časti Prahy pomůže přitáhnout pozornost široké veřejnosti. Projekt proběhne pod záštitou ministra vlády České republiky pro menšiny a lidská práva, ministra kultury ČR, ministra školství ČR, a ministra práce a sociálních věcí ČR. Případná účast politiků a političek na otevření výstavy napomůže
medializaci projektu a zároveň poskytne prostor pro přímou konfrontaci politiků s tématem výstavy. Projekt podpořila nadace OSF.

Organizátor: Občanské sdružení Vzájemné soužití ve spolupráci s Národním technickým muzeem a iniciátorkou projektu Tamarou Moyzes

Termín realizace: 21.04. – 10.05. 2009

Výstavní prostor: Nostický palác (Ministerstvo kultury), Maltézske nám.1, Praha

Participující umělci/kyně: Darina Alster (CZ), Radovan Čerevka (SK), Pavlína Fichta Čierna (SK), Milena Dopitová (CZ), Kateřina Fojtíková (CZ), Lada Gažiová (SK), Anežka Hošková (CZ), Shlomi Jaffe (IZ), Lenka Klodová (CZ), Jana Kochánková (CZ), Tomáš Makara (SK), Tamara Moyzes (SK), Tanja Ostojič (YU), Dita Pepe (CZ), Pavla Sceranková (SK), Michal Šiml (CZ), Jana Štěpánová (CZ), Sylvie Vondřejcová (CZ), Richard Wiesner (CZ), Dušan Zahoranský (SK), Kateřina Závodová (CZ)

Kurátorky: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková

Web: www.rodinnapohoda.cz

Přečteno: 1712x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Akce, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo