romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstava přiblíží Romy, vystěhované ze Vsetína

Praha, 20.2.2009 17:54, (ROMEA/RV)

V říjnu 2005 bylo z vsetínského pavlačového domu vystěhováno několik desítek Romů, někteří na periferii města, jiní až do jiného kraje.

Mediální rozruch pomalu utichl, problémy vystěhovaných Romů však nikoli, mnohým z nich se naopak vede o poznání hůře.

Fotograf Jiří Doležel (1965) dokumentoval od července 2007 do července 2008 osudy rodin Kandráčových, Žigových a Tulejových. Z pořízených snímků vznikla výstava Romové ze Vsetína.

Expozice tak přináší nejen obrazovou zprávu o tom, kam tyto tři rodiny dovedl zásah vsetínské radnice. V sídle veřejného ochránce práv (Údolní 39, Brno) potrvá do konce února, přístupná veřejnosti bude vždy denně od 8 do 17 hodin.

„Situaci vsetínských Romů dále sleduji. Způsob řešení vidím ze strany města Vsetína jako nešťastný - jedna z rodin odešla do Anglie, ostatní se buď rozpadly, nebo přestaly žít aktivním způsobem života. Byly vytrženy ze svého prostředí, usazeny v regionu se špatnou občanskou vybaveností a vysokou nezaměstnaností,“ uvedl pro Romano voďi Doležel.

Zvolený postup radnice odsoudil i veřejný ochránce lidských práv Otakar Motejl.

Jiří Doležel se ve své tvorbě koncentruje zejména na dokumentární fotografi i. Je držitelem Ceny UNHCR - Czech Press Photo 2006 a Ceny Dokumentární fotografi e a diskriminace 2007, Multikulturního centra Praha. Vydal knihu EPI CENTER, z humanitární mise ze zemětřesením postižených oblastí Pákistánu. Výstava, kterou pořádá Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, zahájí po ukončení brněnské instalace cestu po dalších dvanácti pilotních lokalitách, v nichž Agentura působí.

V Brně byla slavnostně zahájena za účasti veřejného ochránce práv Otakara Motejla a ministra vlády ČR pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába.

Přečteno: 632x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RV 1,2/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo