romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výzkum: Na Šluknovsku chudí lidé migrují především v rámci regionu, ten výrazně chudne

Praha / Šluknovsko, 20.3.2012 13:28, (ROMEA)
Foto: archiv romea.cz

Sociálně slabí lidé na Šluknovsku migrují převážně mezi jednotlivými městy v rámci Šluknovského výběžku. Tato migrace není nijak řízena ze strany samospráv, je způsobená především malou stabilitou a udržitelností bydlení. Někteří naopak zůstávají dlouhodobě na ubytovnách, kde platí za bydlení horší kvality vyšší částky než nájemníci v okolí. To jsou výsledky rozsáhlé analýzy migračních trendů na Šluknovsku, které dnes zveřejnila vládní Agentura pro sociální začleňování.

DOKUMENT
Analýza migračních trendů na Šluknovsku (Kafková, J., Sokačová, L., Szénássy, E., 2012)

„Tato analýza velmi komplexně popisuje situaci sociálně slabých obyvatel Šluknovska. Nepotvrdily se zprávy o příchodu stovek chudých lidí z různých částí republiky na Šluknovsko. Lidé na Šluknovsku migrují především za dostupným bydlením v rámci regionu,“ popisuje hlavní zjištění analýzy vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a dodává: „Migrací v loňském roce nebyly nejvíce zasaženy Rumburk a Varnsdorf, ale především Jiříkov a Šluknov.“

„Tento trend potvrdily například počty přihlašovaných a odhlašovaných žáků na školách v jednotlivých městech Šluknovska a nebo počty lidí, kteří se v nich přihlásili k pobírání příspěvku na živobytí,“ vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

 Během posledních let tak na Šluknovsko přišlo 461 osob v hmotné nouzi a 520 jich odešlo. Více než dvě třetiny přicházejících představovali lidé z jiných měst regionu. „Výzkum také potvrdil obecně zhoršující se sociální situaci v regionu. V Rumburku například narostl počet lidí pobírajících příspěvek na živobytí za tři roky o více než 400 obyvatel,“ dodává Šimáček.

 Terénní část výzkumu se zaměřila především na zjištění toho, jaké jsou motivace migrujících lidí a jaké jsou možnosti bydlení sociálně slabých obyvatel v jednotlivých městech. „Ve Varnsdorfu se jako hlavní problém ukazuje, že lidé zůstávají neúměrně dlouhou dobu na předražených ubytovnách, které přitom mají sloužit jako krátkodobé nouzové bydlení a město přitom nemá dostatek jiných bytových kapacit a funkční bytovou politiku, která by zajistila jiné bydlení než na ubytovně i pro lidi s nízkými příjmy,“ popisuje tuto část výzkumu Martin Šimáček. „Naopak v Rumburku představují velký problém lidé bez domova, nebo ti, kdo o bydlení mohou přijít ze dne na den.“

 „Výsledky výzkumu jsme dnes představili starostům na jednání Sdružení pro rozvoj Šluknovska. Výzkum nebereme jako konfrontaci, ale naopak jako příležitost, jak na základě co nejobjektivnějšího poznání situaci změnit a alespoň částečně vyřešit,“ vysvětluje další postup Monika Šimůnková. „Agentura vypracovala také návrh řešení, která starostům nabízíme. V jednáních se starosty se budeme snažit najít nad nimi shodu a domluvit se, jak je Agentura pomůže postupně zavádět.“

 Výzkum vznikal od září do prosince roku 2011 ve městech Varnsdorf, Rumburk, Jiříkov, Krásná Lípa a Šluknov. Skládá se ze dvou částí – ze sběru dat od institucí jako městské úřady, policie, školy a úřady práce a z terénního šetření provedeného prostřednictvím rozhovorů s pracovníky obcí, neziskových organizací a s obyvateli.

DOKUMENT
Analýza migračních trendů na Šluknovsku (Kafková, J., Sokačová, L., Szénássy, E., 2012)

brf, Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 563x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Domácí, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo