romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzestup slovní policie

Praha, 11.3.2008 10:52, (Převzato: Lidové noviny)

Literáti si v posledních letech stěžují na pokles vlivu slova. Což o poezii a románech jistě platí. Zato ve sféře jiných verbálních projevů se slova stávají terčem dozírající, hodnotící, varující a trestající pozornosti různých orgánů včetně trestních. Je tato váha nově přisuzovaná slovům vítaná, nebo se jí máme spíš bát?

Kapitán britské luxusní výletní lodi řešil narůstající problémy s tím, že si cestující zabírali pomocí ručníků palubní lehátka, tak, že palubním rozhlasem odmítl toto „germánské chování“. Nyní je vyšetřován britskou Komisí pro rovnoprávnost a lidská práva. Byla to nevhodná poznámka? Jistě, a stejně jistě nepostrádala empirický základ, jak dosvědčí i čeští turisté. Jenže už předtím, když se kapitán pokoušel omezit zabírání lehátek, docházelo prý téměř k fyzickým potyčkám. Kdyby si odpustil germánské faux pas, bylo by všechno v pořádku?

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Senátorka Janáčková je vyšetřována pro své nepochybně rasistické výroky. Nepochybně, neboť jeden z nich zní „Jsem rasistka“. Ale vyškrtněme z jejího projevu slova o cikánech, a zůstane z něj projev úplně stejně obhroublý a netolerantní -a nežalovatelný. Protože svoboda projevu musí chránit i nesympatické projevy. Zbavit ji imunity by ničemu neposloužilo.

Martin Weiss
Přečteno: 861x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo