romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzestup slovní policie

Praha, 11.3.2008 10:52, (Převzato: Lidové noviny)

Literáti si v posledních letech stěžují na pokles vlivu slova. Což o poezii a románech jistě platí. Zato ve sféře jiných verbálních projevů se slova stávají terčem dozírající, hodnotící, varující a trestající pozornosti různých orgánů včetně trestních. Je tato váha nově přisuzovaná slovům vítaná, nebo se jí máme spíš bát?

Kapitán britské luxusní výletní lodi řešil narůstající problémy s tím, že si cestující zabírali pomocí ručníků palubní lehátka, tak, že palubním rozhlasem odmítl toto „germánské chování“. Nyní je vyšetřován britskou Komisí pro rovnoprávnost a lidská práva. Byla to nevhodná poznámka? Jistě, a stejně jistě nepostrádala empirický základ, jak dosvědčí i čeští turisté. Jenže už předtím, když se kapitán pokoušel omezit zabírání lehátek, docházelo prý téměř k fyzickým potyčkám. Kdyby si odpustil germánské faux pas, bylo by všechno v pořádku?

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Senátorka Janáčková je vyšetřována pro své nepochybně rasistické výroky. Nepochybně, neboť jeden z nich zní „Jsem rasistka“. Ale vyškrtněme z jejího projevu slova o cikánech, a zůstane z něj projev úplně stejně obhroublý a netolerantní -a nežalovatelný. Protože svoboda projevu musí chránit i nesympatické projevy. Zbavit ji imunity by ničemu neposloužilo.

Martin Weiss
Přečteno: 888x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo