romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzestup slovní policie

Praha, 11.3.2008 10:52, (Převzato: Lidové noviny)

Literáti si v posledních letech stěžují na pokles vlivu slova. Což o poezii a románech jistě platí. Zato ve sféře jiných verbálních projevů se slova stávají terčem dozírající, hodnotící, varující a trestající pozornosti různých orgánů včetně trestních. Je tato váha nově přisuzovaná slovům vítaná, nebo se jí máme spíš bát?

Kapitán britské luxusní výletní lodi řešil narůstající problémy s tím, že si cestující zabírali pomocí ručníků palubní lehátka, tak, že palubním rozhlasem odmítl toto „germánské chování“. Nyní je vyšetřován britskou Komisí pro rovnoprávnost a lidská práva. Byla to nevhodná poznámka? Jistě, a stejně jistě nepostrádala empirický základ, jak dosvědčí i čeští turisté. Jenže už předtím, když se kapitán pokoušel omezit zabírání lehátek, docházelo prý téměř k fyzickým potyčkám. Kdyby si odpustil germánské faux pas, bylo by všechno v pořádku?

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Senátorka Janáčková je vyšetřována pro své nepochybně rasistické výroky. Nepochybně, neboť jeden z nich zní „Jsem rasistka“. Ale vyškrtněme z jejího projevu slova o cikánech, a zůstane z něj projev úplně stejně obhroublý a netolerantní -a nežalovatelný. Protože svoboda projevu musí chránit i nesympatické projevy. Zbavit ji imunity by ničemu neposloužilo.

Martin Weiss
Přečteno: 861x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo