romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzpomínka na profesorku Hübschmannovou

ČR, 21.6.2010 16:14, (http://janhorvath.blog.idnes.cz)

V těchto dnech by se dožila 77 let naše nejvýznamnější romistka, lingvistka a veliká osobnost českých a romských dějin, naše drahá Milena Hübschmannová . Stála u zrodu romského jazyka. Bez této veliké české osobnosti s velikým romským srdcem by nemohla spousta dnes již význačných osobností z řad romské kultury pokračovat v romipenu - romství.

Celý svůj život zasvětila Romům a našemu hledání than - místa na slunci - khamoru.

Milenu, naši velikou sestru - pheňori jsem osobně poznal někdy koncem osmdesátých let, kdy komunismus padal nenávrátně do pekel.

V tehdejším komunistickém tisku jsem si se zájmem přečetl reportáž o tzv. cikánské otázce. Vedle jiných reakcí byla i Milenina. To jsem měl kolem 30 roků, pracoval jsem společně s manželkou v jedné malé továrně ve Slezsku. Vychovávali jsme tři malé děti a začali jsme se zajímat o jejich budoucnost.

Měli jsme v hlavách spoustu otázek : Kdo jsme, odkud jsme přišli? Jaká je naše řeč? Proč Romové nemají nikde zastání,ve školách se nedozvíme zhola nic o naší kultuře, jazyku, tradicích..

Profesorka Hübschmannová nám tehdy otevřela oči a nasměrovala kam jít za odpověďmi.

Naše cesty po pádu totality se spojily. začal vycházet romský tisk, TV Romale, Romové se začali organizovat. Všude tam nechyběla naše Milena.

Vzpomínám si, jak jsme poprvé setkali a jezdili do romských osad na východ Slovenska. Tehdy řekla: "Janku, budeš mi tykat, já se budu učit od tebe."

V naší mentalitě a chování poctivých Romů, ne degešů (blbů) je tabu tykat starším. Nicméně trvala na svém. Stali jsme nerozlučnými přáteli, byla naší rodinnou přítelkyní a rádkyní.

Díky ní umím psát romsky, díky ní mohu a mohli nejen já, ale i další spisovatelé a literáti z našich řad tvořit v našem rodném jazyce - romani čhib. PhDr. Vlado Oláh, Terka Fabiánová, Ilona Ferková, Emil Cína, Mgr.Elena Lacková, Gejza Demeter a mnozí další.

Založila moderní vědu - romistiku na UK, vychovala desítky osobností, pedagogů, kteří dnes jdou v jejích stopách. Máme neteř na Universitě Karlově, což je pro naši rodinu čest.

Za toto vše děkujeme - paľikeras, najisaras naší drahé Mileně Hübschmannové.

Již není mezi námi, před pěti lety zahynula v Jižíní Africe. Avšak její práce, láska a její romano jilo - romské veliké srdce, byť byla Češkou, bude žít v nás a v naší budoucnosti.

Miri kuč phureder phenije - moje starší sestřičko, děkujeme ti za vše, co jsi vykonala nejen pro náš národ a pro naši mateřštinu.

Šoha pre tute nabisteraha! Nikdy na tebe nezapomeneme!

Tiro terneder phral the amal. Tvůj mladší bratr a žák.

Ačh Devleha. Ať je ti naše česká země lehká.

Publikováno s laskavým svolením autora

Jan Horváth, člen obce spisovatelů ČR
Přečteno: 1291x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo