romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

X Factor: Čtyři z osmi vokálních skupin jsou romské

Praha, 17.3.2008 18:47, (ROMEA)

Nedělní díl hudební soutěže s prvky reality show X-Factor znamenal šťastný den pro většinu Romů, kteří do tohoto kola zatím postoupili. Pokud jsme se dobře dívali, mezi osm v každé kategorii (v případě té od 15 do 24 let dokonce devět) nepostoupila jen jedenadvacetiletá Andrea Novotná. Ovšem rovněž jedenadvacetiletá Sandra Ferková ano. A v kategorii vokální skupiny z osmi uskupení postoupily čtyři romské! To je fantastické.

A nejde jen o poustup, i když pro samotné soutěžící právě ten znamená to nejpodstatnější. Každý ze soutěžících zanechává nějaký dojem. Po té, co rodiny dvou dívek v úvodních dvou vydáních po sobě osočily porotu z podjatosti a svůj neúspěch vnímali jako projev rasismu (což bylo hloupé, trapné), mnozí nechápavě kroutili hlavou. Cože? Osvaldová, Janda a Soukup rasisté a proč se vůbec někdo takhle trapně vymlouvá a nepřijme prostý fakt, že se hodnotitelům prostě nelíbí? A navíc tím vrhá špatné světlo na ty, kteří ještě soutěží a rasismem nebo netolerancí se neohánějí a pochopitelně i ty, kteří soutěž třeba jen sledují a patří shodou okolností do stejné minority. Začínám o tom jen proto, že postup tolika Romů do semifinále a to z několika tisíc přihlášených, je prostě fantastický a jasně dokazuje, že jde o talent, kombinaci charisma, vizáže, vystupování atd.

VIDEO
X Factor: Chave Jilestar
X Factor: Divoké kočky

X Factor: One Way

Pojďme ale k tomu včerejšímu sestřihu. Nejprve nás seznámil s těmi, kteří bojovali o postup v kategorii, které „velí“ ostřílený hudebník, stálice na nebi české populární hudby, Petr Janda. Nutno říci, že právě kategorie „vokální skupiny“ možná skrývá nejvíce konkurentů. I když čím méně soutěžících je, tím více se stírají rozdíly a je jasné, že prostě teď už tam zpívají bravurně všichni. Když jsem ale začala X-Factor sledovat, říkala jsem si: Jejda, jejda, tak tady jich zpívá dobře tolik, to je konkurence jako blázen. Myslela jsem hlavně pro Čhave jilestar, kterou jako jedinou z oněch skupin osobně znám, hodně let, ještě z doby, kdy úspěšně soutěžila na Portě. A pak mi začalo docházet, že těch Romů je tam víc a mnozí z nich jsou skvělí. Vlastně se dnes může ukázat, že postup čtyř romských skupin do osmičky nejlepších, paradoxně některé z nich vyřadí. Byl by to zázrak, kdyby postoupily všechny.

Nikdo jiný už by si ani neškrtl a to opravdu příliš reálné není! I proto, že například Romantic a Čhave jilestar mohou diváci i porotci vnímat poměrně podobně. V případě obou jde o čistě mužské pěvecké formace, které staví na vícehlasech. Vystupují zatím s naprosto stabilními skvělými výkony, ani jednou nezaváhali. Petr Janda si dokonce, jak jste včera mohli v sestřihu vidět, při „kontrole“ na hotelu s Čhave jilestar zazpíval. Když pak nastoupili druhý den, připomněl to, ačkoliv oni sami spíše ze skromnosti mlčeli.

A pak tu máme dvě smíšené skupiny. K původnímu duu Divoké kočky porota jen tak zkusmo přiřadila exoticky vyhlížejícího rappera ze Scofiels, kteří na rozdíl od něj nepostoupili a vzniklo tak velmi zajímavé trio, nejen pěvecky, ale i vizuálně, exotika umocněna, zajímavý tip mladého kluka a dvě mladé, hezké slečny, to může na jistou část diváků zabrat.

A další jsou One way, ti mě zmátli. Vůbec mi nedošlo, že i jim koluje v krvi romská krev. Samí kluci a jedna slečna s úžasným hlasem. Jejich včerejší, dost originální pojetí hitu Olympiku Snad jsem to zavinil já, se opravdu vydařilo. Zaujali mě ovšem již při sledování castingových kol beatlesovskou Yesterday. Jejich výhodou je, že zpívají i anglicky.

A ještě jedna kombinace, ukázalo se, že Divoké kočky a Romantic pojí kromě skvělého zpěvu a konkurence uvnitř jedné kategorie dokonce i příbuzenská vazba!

No a kdo to bude v té čtveřici? Těžko říci, další soutěžící jsou zatraceně dobří a teď už se bude víc než jindy hrát také o to, jak „prodatelní“ uchazeči o vítězství budou. A teď nemyslím, jestli bude mít někdo s někým techtle mechtle nebo se bude někomu líbit, ale jestli by někdo chodil na jejich koncerty, kupoval jejich desku, sledoval je, protože se mu líbí. A tady už se hraje o mládí, sexappeal, odlišnost (ale ne velkou), zapamatovatelnost, to, jak umí kdo mluvit, prezentovat se. To vše je ve hře nebo bude.

Uvidíme, v každém případě už se teď Sandra Ferková, Čhave jilestar, Romantic i One way zviditelnili a to velmi dobrým způsobem. Žádné ufňukané brekoty, přílišné zdůrazňování romství a dokonce ani jeho zapírání. Prostě profesionální, sebevědomý, ale ne moc, výkon a vystupování. Diváci si je zapamatují jako ty, kteří něco umí. Držme jim palce a doufejme, že může nějaké hudební vydavatelství nebo producenta zaujmout i ten, který třeba nepostoupí. Už teď se dostali všichni daleko!

Dnešní díl X-Factor začíná ve 21.15 hodin.

Přečteno: 2969x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, FactorHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo