romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

X Factor: Romantic a Divoké kočky jdou do finále!

Praha, 18.3.2008 11:19, (ROMEA)

V neděli večer většina diváků sledovala rozhodování porotců v soutěži X Faktor, stejně jako já. Ti, kteří soutěž sledují, si již vybrali své favority a doufali, že právě ti postoupí do finálových kol.

Pro mnohé nastalo zklamání, pro mnohé radost. Mezi soutěžícími, kteří se probojovali až do včerejšího semifinále, byly čtyři romské vokální skupiny a jedna solistka. To se dá pokládat za více než veliký úspěch. A jak tyto kapely a solistka dopadly? Vezměme to popořádku.

Nejdříve bych se zaměřila na vokální skupiny. Zde měla romská menšina velké zastoupení. One Way, Čhave Jilestar, Romantic a Divoké kočky. Já osobně jsem sázela na to, že Čhave Jilestar do finále postoupí. Tato kapela působí na scéně již dlouho a rozhodně se o nich dá říct, že patří mezi profesionály. O to větší pro mě bylo zklámání, když Petr Janda rozhodl, že právě oni nepostupují dále. Možná se Janda obával, že již nejsou tvární a nedají se příliš ovlinit, nebo se zalekl jejich profesionálního zpěvu. Bylo obrovským překvapením a myslím, že nejen pro mě, že nepostoupili. Tito stydliví chlapíci si podle mého názoru postup zasloužili. Dalším velkým zklamáním pro mě bylo vyřazení vokální kapely One Way. U tohoto seskupení jsem si byla jistá, že postoupí, patřili opravdu mezi ty nejlepší. Dokázali zpívat bez chyb anglicky i česky, hlasově jsou velmi dobře srovnáni. Porota však měla jiný názor. Naopak postoupily Divoké kočky a chlapecké trio Romantic.

VIDEO
X Factor: Romantic
X Factor: Chave Jilestar

X Factor: Divoké kočky

X Factor: One Way

ČTĚTE TAKÉ
X Factor: Čtyři z osmi vokálních skupin jsou romské

V obou případech se jedná o talentovaná a velmi mladá uskupení se stejně mladými interprety. S jejich hlasy se dá v budoucnosti určitě pracovat a dál je rozvíjet. A to byl také nejspíš jeden z důvodů, proč se porota rozhodla takto. Ze čtyř vokálních kapel jsou dvě romské a to je výsledek, který je nad očekávání a ve který nikdo nedoufal. Spolu s Divokými kočkami a Romantici postoupila formace Za 5 Dvanáct a naprosto neuvěřitelní All X.

Jako další jsme večer mohli vidět kategorii od dvaceti pěti let, kterou má na starosti Gábina Osvaldová. Sem se žádní Romové neprobojovali a upřímně řečeno si ani nejsem jistá, zda se do této kategorie vůbec nějací Romové přihlásili. Do finálových kol v této kategorii postoupili Jiří Zonyga, kterého si pamatuji už od castingů a musím říct, že jeho rockerský hlas na mě velice zapůsobil. Chvílemi se mi zdá, že sice trochu napodobuje Kamila Střihavku nebo Petra Koláře, ale i kdyby tomu tak bylo, stejně se mi to líbí. Dalšími jsou Martina Pártlová s Ondřejem Rumlem a Lukáš Javůrek, který mě velmi překvapil tím, jak krásně ke konci zkazil písničku od Anastaciy.

Asi nejočekávanější kategorií byli ti do 24 let. I zde bylo želízko v ohni v podobě Sandry Ferkové. Tu si pamatuji od soutěže Miss Gipsy, kde jsem ji slyšela zpívat poprvé. Ten samý rok jsme ji mohli vidět i ve finálové čtyřicítce SuperStar. Bohužel mám pocit, že Sandra od té doby svůj hlas dále nerozvíjela a nepokusila se zlepšit ani svoji angličtinu. Což bylo bohužel slyšet i včera. Sandra je velice krásná a moc dobře se na ni dívá, nezpívá ani nijak zvlášť falešně, ale její hlas v silné konkurenci nezaujal a Ondřej Soukup rozhodl, že nepostupuje dál.

V tuto neděli nás čeká první velký finálový večer a pro mnohé finalisty, především ty romské, to bude vůbec poprvé, kdy budou zpívat naživo před velkým publikem a mnoha televizními kamerami. Doufám, že při posílání esemesek budete podporovat právě ty svoje favority.

Vítěz pěvecké soutěže X Factor získá smlouvu s hudebním vydavatelstvím a milion korun.

Přečteno: 2294x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, FactorHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo