romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

X Factor: Romantic a Divoké kočky jdou do finále!

Praha, 18.3.2008 11:19, (ROMEA)

V neděli večer většina diváků sledovala rozhodování porotců v soutěži X Faktor, stejně jako já. Ti, kteří soutěž sledují, si již vybrali své favority a doufali, že právě ti postoupí do finálových kol.

Pro mnohé nastalo zklamání, pro mnohé radost. Mezi soutěžícími, kteří se probojovali až do včerejšího semifinále, byly čtyři romské vokální skupiny a jedna solistka. To se dá pokládat za více než veliký úspěch. A jak tyto kapely a solistka dopadly? Vezměme to popořádku.

Nejdříve bych se zaměřila na vokální skupiny. Zde měla romská menšina velké zastoupení. One Way, Čhave Jilestar, Romantic a Divoké kočky. Já osobně jsem sázela na to, že Čhave Jilestar do finále postoupí. Tato kapela působí na scéně již dlouho a rozhodně se o nich dá říct, že patří mezi profesionály. O to větší pro mě bylo zklámání, když Petr Janda rozhodl, že právě oni nepostupují dále. Možná se Janda obával, že již nejsou tvární a nedají se příliš ovlinit, nebo se zalekl jejich profesionálního zpěvu. Bylo obrovským překvapením a myslím, že nejen pro mě, že nepostoupili. Tito stydliví chlapíci si podle mého názoru postup zasloužili. Dalším velkým zklamáním pro mě bylo vyřazení vokální kapely One Way. U tohoto seskupení jsem si byla jistá, že postoupí, patřili opravdu mezi ty nejlepší. Dokázali zpívat bez chyb anglicky i česky, hlasově jsou velmi dobře srovnáni. Porota však měla jiný názor. Naopak postoupily Divoké kočky a chlapecké trio Romantic.

VIDEO
X Factor: Romantic
X Factor: Chave Jilestar

X Factor: Divoké kočky

X Factor: One Way

ČTĚTE TAKÉ
X Factor: Čtyři z osmi vokálních skupin jsou romské

V obou případech se jedná o talentovaná a velmi mladá uskupení se stejně mladými interprety. S jejich hlasy se dá v budoucnosti určitě pracovat a dál je rozvíjet. A to byl také nejspíš jeden z důvodů, proč se porota rozhodla takto. Ze čtyř vokálních kapel jsou dvě romské a to je výsledek, který je nad očekávání a ve který nikdo nedoufal. Spolu s Divokými kočkami a Romantici postoupila formace Za 5 Dvanáct a naprosto neuvěřitelní All X.

Jako další jsme večer mohli vidět kategorii od dvaceti pěti let, kterou má na starosti Gábina Osvaldová. Sem se žádní Romové neprobojovali a upřímně řečeno si ani nejsem jistá, zda se do této kategorie vůbec nějací Romové přihlásili. Do finálových kol v této kategorii postoupili Jiří Zonyga, kterého si pamatuji už od castingů a musím říct, že jeho rockerský hlas na mě velice zapůsobil. Chvílemi se mi zdá, že sice trochu napodobuje Kamila Střihavku nebo Petra Koláře, ale i kdyby tomu tak bylo, stejně se mi to líbí. Dalšími jsou Martina Pártlová s Ondřejem Rumlem a Lukáš Javůrek, který mě velmi překvapil tím, jak krásně ke konci zkazil písničku od Anastaciy.

Asi nejočekávanější kategorií byli ti do 24 let. I zde bylo želízko v ohni v podobě Sandry Ferkové. Tu si pamatuji od soutěže Miss Gipsy, kde jsem ji slyšela zpívat poprvé. Ten samý rok jsme ji mohli vidět i ve finálové čtyřicítce SuperStar. Bohužel mám pocit, že Sandra od té doby svůj hlas dále nerozvíjela a nepokusila se zlepšit ani svoji angličtinu. Což bylo bohužel slyšet i včera. Sandra je velice krásná a moc dobře se na ni dívá, nezpívá ani nijak zvlášť falešně, ale její hlas v silné konkurenci nezaujal a Ondřej Soukup rozhodl, že nepostupuje dál.

V tuto neděli nás čeká první velký finálový večer a pro mnohé finalisty, především ty romské, to bude vůbec poprvé, kdy budou zpívat naživo před velkým publikem a mnoha televizními kamerami. Doufám, že při posílání esemesek budete podporovat právě ty svoje favority.

Vítěz pěvecké soutěže X Factor získá smlouvu s hudebním vydavatelstvím a milion korun.

Přečteno: 2292x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, FactorHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo