romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Z městečka v Andalusii museli prchnout Romové po útoku sousedů

Madrid, 28.10.2008 18:38, (ROMEA)

Asi stovka Romů musela utéct z městečka v Andalusii poté, co ostatní obyvatelé obklíčili jejich domy a házeli na ně kamení. Stalo se to po rvačce mezi mladíky, informovala dnes s odkazem na místní romskou organizaci agentura Reuters.

"Vyhodili spoustu rodin. Také jim vyhrožovali," uvedl k sobotnímu incidentu v městečku Castellar, které má asi 3800 obyvatel, předseda romské organizace Romani Chungalo. "Je to rasismus," dodal.

Informace o tom, že lidé z městečka na domy Romů házeli kameny, potvrdil i policejní mluvčí.

V neděli se v Castellaru shromáždilo asi 300 lidí, aby protestovali proti rostoucí kriminalitě, z čehož obviňují právě romskou menšinu. Romové podle jedné majitelky obchodu v městečku, která si nepřála být jmenována, mají na svědomí krádeže a další drobnou kriminalitu. Sobotní rvačka romských mladíků s ostatními dětmi z vesnice podle ní prý byla poslední kapkou. "Lidé toho mají plné zuby," dodala.

Dnes se část Romů do městečka vrátila poté, co police posílila hlídky, uvedl předseda organizace Romani Chungalo.

Přečteno: 2045x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, EU, ŠpanělskoHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo