romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za napadení Romů po demonstraci ve Varnsdorfu byl jeden z útočníků obviněn z rasismu

Varnsdorf, Ústí nad labem, 18.1.2012 14:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Jeden z aktérů potyčky, která se odehrála v neděli kolem osmnácté hodiny na Žitavské ulici ve Varnsdorfu, čelí od včerejška obvinění z trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Za to hrozí devatenáctiletému mladíkovi z Teplic až dvouletý pobyt v nápravném zařízení. Míra zavinění dalších osob je předmětem dalšího šetření. Na webové stránce české policie to oznámil ústecký krajský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Dívka a dva mladíci z Teplic po nedělní demonstraci ve Varnsdorfu na Děčínsku nadávali Romům. Policie je zadržela, jeden z mužů skončil v cele. Podle Haňky měl jeden z nich na bundě nášivky připomínající nacistické symboly. Ve Varnsdorfu se v neděli sešlo asi 200 lidí, aby vyjádřili podporu rodině, kterou podle policie na Nový rok napadla pětice Romů.

Rasově zbarvené nadávky zazněly v Žitavské ulici kolem osmnácté hodiny. Podle policie došlo i na strkanici. "Policisté postupně zadrželi dvaadvacetiletou dívku z Varnsdorfu a devatenáctiletého mladíka z Teplic. Dívku po vyslechnutí propustili na svobodu a mladík je stále v policejní cele," popsal mluvčí situaci již dříve. Třetímu podezřelému ještě nebylo 18 let, policie ho proto předala rodičům.

KAM DÁL?
Po demonstraci ve Varnsdorfu byli napadeni tři Romové. Jeden z útočníků byl zadržen
Protiromské demonstrace ve Varnsdorfu se zúčastnilo jen 200 lidí
Policie obvinila dva údajné útočníky ze silvestrovského napadení ve Varnsdorfu
Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský: Bezpečnostní kamery města žádný útok Romů před hotelem Sport nezaznamenaly
Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě
SPECIÁL: Rasové nepokoje na Šluknovskua>

fk
Přečteno: 2678x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo