romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za rasistický útok poslal moskevský soud za mříže Kavkazany

Moskva, 8.10.2009 21:48, (ROMEA)

K trestům od čtyř do sedmi let vězení dnes moskevský soud odsoudil šestici mladíků, kteří z nacionalistických pohnutek přepadli své vrstevníky. Dnešní rozsudek je však unikátní tím, že poprvé soud za mříže poslal mladíky kavkazského původu.

Obvyklými oběťmi útoků ruských nacionalistů bývají právě přistěhovalci z Kavkazu a Střední Asie. V projednávaném případu se však role obětí a útočníků vyměnily.

Sedm Kavkazanů loni v květnu v moskevském metru zbilo dva ruské studenty v domnění, že jde o skinheady - právě ty totiž na schůzku v metru pomýšleli vylákat. Při útoku pak vykřikovali protiruská hesla a nadávky a přepadení si natočili na mobilní telefon.

Jeden z obviněných útočníků se však verdiktu nedožil: Rasul Chalilov byl počátkem září zavražděn u vchodu do svého bydliště. Ruská média spekulují, že nejspíše šlo o pomstu skinheadů.

"Odsouzení se z pohnutek národnostní nenávisti drze, cynicky a agresivně dopustili výtržnosti s použitím předmětů jako zbraní," uvedla soudkyně. Tresty mají vyjadřovat míru společenské nebezpečnosti zločinu. Jako polehčující okolnost soud uznal, že mladíci dosud nebyli trestáni a většina z nich ještě nedosáhla plnoletosti.

V Rusku neustále stoupá počet rasisticky motivovaných útoků. Na jejich nebezpečnost upozornil svého času i prezident Dmitrij Medvěděv. Nejčastějšími oběťmi pouličních útoků skinheadů a dalších extremistických skupin jsou občané postsovětských středoasijských republik a cizinci asijského a afrického původu.

Podle nevládní organizace SOVA, zaměřené na sledování projevů rasismu a xenofobie, bylo loni při rasistických útocích zabito nejméně 96 lidí a více než 400 jich bylo zraněno. Letos bylo zabito 53 lidí a 218 jich bylo zraněno.

Přečteno: 952x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo