romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za rudou kamufláží hnědé jádro

Brno, 12.10.2008 16:53, (RH)

Na Dělnickou stranu (DS), respektive na jejího plzeňského feldvébla Václava Prokůpka nemám zrovna nejlepší vzpomínky. Proto si od ledna 2006 této party jaksi podvědomě všímám o něco víc než ostatních ultrapravých chumlů.

DS si při svém vzniku zvolila na rozdíl od většiny ostatních fašizujících skupin tehdy neobvyklou taktiku – tedy vykrást levici část programu, rétoriky i symbolů. A tak jeden ze symbolů DS tvoří svalnatý dělník s pichlavým pohledem a palicí hozenou přes rameno, znakem „národních dělníků“ je – podobně jako u ČSSD v roce 1989 – dobový symbol dělnického hnutí: ozubené kolo. DS hodně mluví o zájmech pracujících, používá symbolicky rudou barvu, prostě jde na to podobně jako kdysi SA v Německu za hospodářské krize třicátých let. Svou sociální kamufláží maskuje skutečnou, hnědou barvu.

V pátek 10. října mě ale úderníci z DS pěkně vyvedli z omylu. Jejich výtvory se objevily na rohu brněnské Soudní ulice kousek od redakce našeho listu Romano hangos / Romský hlas. Kromě tradičního ozubeného kola z letáků na kolemjdoucí vystrkuje svoje zalomené nožky šedou barvou vyvedený hákoš, tedy svastika. Text s podpisem „Váš Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany“ začíná nadpisem „Neonacismus“ a „Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví“ a vyzývá mj. k podpoře „našeho boje o lepší společnost, bez drog, násilí, konzumu a propagace deviací“ v nadcházejících volbách. Dílo končí výzvou „Lepší být neonacistou, než se bát mluvit nahlas“.

Jeden takový exemplářík jsem si hned odnesl do svojí sbírky kuriozit. A Dělnické straně je za ten kousek papíru nutno poděkovat – teď už jsou i těm méně zasvěceným věci mnohem jasnější.


ZVĚTŠIT

KAM DÁL?
Kdo seje vítr, sklízí bouři
Romové vyhnali ze sídliště Janov Dělnickou stranu, místopředseda vyhrožuje odvetou
Dům lídra Dělnické strany u Pardubic byl pomalován hákovým křížem

Dělnická strana vyšle do litvínovského sídliště ochranné sbory

Pavel Pečínka, , šéfredaktor Romano hangos
Přečteno: 1920x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo