romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za únos mladé Romky poslal soud v Prostějově dva muže do vězení

Prostějov, 20.5.2008 22:09, (ROMEA/ČTK)

Za únos nezletilé Mercedes Lakatošové dnes prostějovský okresní soud poslal hlavního viníka na čtyři roky a dalšího na jeden rok do vězení. Ostatním čtyřem lidem uložil tříleté podmíněné tresty. Nepomohly jim ani změny výpovědí. Oba nepodmíněně odsouzení Lucián Daniš a Richard Rafael se na místě odvolali, ostatní si vzali lhůtu na rozmyšlenou.

ČTĚTE TAKÉ
V Prostějově se napadli zástupci romských rodin, jeden postřelen

Pět mladíků v čele s Danišem naložili vloni na počátku července patnáctiletou Mercedes proti její vůli a bez vědomí rodičů hodinu po půlnoci do auta a odvezli do Ostravy, kde ji převzal Rafael. Vzhledem k tomu, že se dívka aktivně bránila, zlomili jí při nakládání do auta stehenní kost a poškozená se musela podrobit operaci.

Poškozená dívka, její matka i další svědkyně dnes před soudem ale zcela změnily výpověď. Mercedes Lakatošová tvrdila, že s Danišem a dalšími muži prý odjela z prostějovského Husova náměstí záměrně a dobrovolně, protože tak byli telefonicky domluveni. Zranění jsem si způsobila sama, upadla jsem na schodech, uvedla dívka podle soudkyně Adély Pluskalové; dívka vypovídala s vyloučením veřejnosti.

Také obžalovaný Daniš, jenž je nyní ve výkonu trestu, posléze novou verzi soudkyni potvrdil, přitom na počátku líčení všichni tvrdili, že v Prostějově tou dobou někteří dokonce nikdy nebyli.

Obě strany sporu se delší dobu znají. Pětapadesátiletý příbuzný Josef Lakatoš byl několik dnů po únosu postřelen do břicha. Trestní oznámení kvůli únosu podala dívčina matka Anna Lakatošová. Ta dnes prohlásila, že únosy jsou v jejich komunitě běžné, ale ona s nimi nesouhlasí. O tom, že pubertální dcera odjela s ostravskými Romy dobrovolně, se prý dozvěděla až před soudním líčením, uvedla matka.

Obhájci obžalovaných dnes u soudu požadovali zproštění obžaloby, protože o únos podle nich nešlo. Státní zástupce Ivo Černík požadoval pro obžalované trest, protože naplnili skutkovou podstatu trestného činu i přes změnu výpovědí. Naznačil rovněž, že motivem únosu byla pomsta za to, že od ostravského Daniše utekla jeho manželka, za níž dostali prostějovští Romové 70.000 korun. Mercedes se podle něj stala jen prostředkem nátlaku. Za hlavního viníka označil Luciána Daniše.

Podle soudkyně není možné zprostit mladé Romy obžaloby, protože událost se stala tak, jak zněla původní výpověď v předběžném řízení.

Soud se konal za přísných bezpečnostních podmínek. Do malé jednací síně bylo vpuštěno jen několik zástupců z obou znesvářených stran. Mnohem více jich zůstalo venku před budovou, kde se častovali nadávkami. Jeden z prostějovských Romů byl z jednací síně vyveden, po něm i svědkyně, matka Lakatošové. Ve všeobecném zmatku za vyklízení soudní síně skončilo i závěrečné zdůvodnění rozsudku.

Přečteno: 1633x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo