romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zákaz neonacistických pochodů v Maďarsku a Německu

Budapešť/Berlín, 13.8.2009 11:06, (ROMEA)

Úřady v Maďarsku a Německu zakázaly neonacistické pochody plánované údajně k uctění výročí smrti nacistického pohlavára Rudolfa Hesse, který zemřel 17. srpna 1987. S odvoláním na oficiální zdroje obou zemí to dnes uvedly agentury MTI a DPA.

Neonacistický pochod v bavorském Wunsiedelu nedaleko českých hranic, kde je Hess pohřben a u jehož hrobu se každoročně pořádají vzpomínkové akce, byl zakázán rozhodnutím německého ústavního soudu.

Maďarská policie zároveň nepovolila devět neonacistických pochodů, které se měly tuto sobotu uskutečnit v Budapešti. "V Maďarsku nebude žádná přehlídka nacistické ideologie. Policie musí všem takovým pokusům zabránit," uvedl ministr spravedlnosti a pro posílení práva Tibor Draskovics v rozhovoru pro televizi M1.

"Takové pochody odporují několika mezinárodním dohodám, maďarské ústavě i zákonu o veřejném shromažďování, který stanovuje, že shromáždění nemůže hájit a vybízet ke kriminálním činům a nesmí porušovat právo, důstojnost a svobodu ostatních," řekl ministr. Vyjádřil naději, že v sobotu se všichni zachovají podle zákona. Jinak "bude na místě použito přiměřeného policejního násilí".

Maďarský prezident László Sólyom a premiér Gordon Bajnai se proti plánovaných nacistickým pochodům vyslovili již dříve.

Shromáždění u příležitosti výročí Hessova úmrtí chystají neonacisté každý rok. Rudolf Hess, nacistický politik a blízký spolupracovník diktátora Adolfa Hitlera, proslul svým letem do Británie v roce 1941 na počátku války, kde chtěl pomocí pronacisticky smýšlejících kruhů anglické šlechty přesvědčit britskou vládu o potřebě "dohody" s nacistickým Německem. Místo toho byl zatčen a po válce odsouzen na doživotí. Jeho přívrženci však jeho akci vydávají za "mírovou iniciativu". Neonacisté jej proto označují za "jiného, morálně neposkvrněného" nacistu, hlásí se k jeho "odkazu" a budují jeho kult.

Přečteno: 1411x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo