romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zákon chrání i příznivce Dělnické strany

Praha, 19.1.2010 10:12, (Právo)

Řidič Aleš Červenka si dal pod sklo čelního skla své tramvaje v Praze šálu, na níž byla velkým písmem slova DĚLNICKÁ STRANA. Tuto stranu podporuje ve sporu u Nejvyššího správního soudu, kde se vláda domáhá jejího rozpuštění.

Vládě držím palce. Stát přece musí říci, co je v rozporu s hodnotami, na nichž stojí. Palce držím ale i spoluobčanovi Červenkovi, aby směl svobodně podporovat to, co má za správné (a já za nesprávné), není-li jeho podpora v rozporu se zákonem.

Krajně pravicovou DS nelze srovnávat s krajně levicovou německou RAF (Rote Arme Fraktion), skupinou Andrease Baadera a Ulriky Meinhofové. Za hnusné jsem měl vraždy i činy těch, kteří jí pomáhali, i když jako člověk z krajní levice chápal jejich antikapitalistické motivy. Seděl jsem tehdy začátkem 70. let v husákovském kriminále za propagaci socialistické alternativy k tehdejší normalizační diktatuře. Ale přesto jsem souhlasil se stíháním německých socialistů, i svých přátel z 60. let, kteří, ač sami nenásilní, teroristickou činnost RAF veřejně hájili.

Ono to srovnání RAF a DS není úplně nesmyslné, DS a zvláště neonacisté mohou být podobným nebezpečím pro společnost. Vždyť dost lidí tu souhlasí s programovými cíli DS – zastavení „přílivu“ imigrantů, postavení pohlavních „deviací“ mimo zákon, obnovení trestu smrti a přísnost na nepřizpůsobivé Romy.

Aleše Červenku je možno pracovněprávně postihnout jen podle zákona. Podle agenturní zprávy dopravní podnik už našel – našel, neboť hledal! – oporu v zákoníku práce. Podle mluvčího podniku zaměstnanec prý nesmí bez souhlasu zaměstnavatele používat výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele.

Není to pravda. Zákoník práce zaměstnanci pouze ukládá povinnost plně využívat výrobních prostředků k vykonávání svěřených prací. Vnitřní předpisy zřejmě nezakazují řidiči tramvaje položit něco pod čelní okno, jinak by to podnik již vytáhl. Ale soud by zkoumal, zda onen předpis je v souladu s ústavním pořádkem, pro nějž je svoboda projevu významnější hodnotou než pořádek na pracovišti.

Z vystoupení ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka mám pocit, že stejně jako před rokem 1990 bude podnik usilovat o dohodu o rozvázání pracovního poměru. Nevím, zda pan Červenka je statečný. Myslím si ale, že by se soudit měl, dostane-li výpověď. Svou při s podnikem asi vyhraje. Přispěl by tak k upevnění právního státu.

KAM DÁL?
Tramvaják, který podporoval neonacisty, dostane výpověď
Pražský tramvaják podporoval neonacisty, zřejmě přijde o práci

Přečteno: 1490x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo