romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zákon chrání i příznivce Dělnické strany

Praha, 19.1.2010 10:12, (Právo)

Řidič Aleš Červenka si dal pod sklo čelního skla své tramvaje v Praze šálu, na níž byla velkým písmem slova DĚLNICKÁ STRANA. Tuto stranu podporuje ve sporu u Nejvyššího správního soudu, kde se vláda domáhá jejího rozpuštění.

Vládě držím palce. Stát přece musí říci, co je v rozporu s hodnotami, na nichž stojí. Palce držím ale i spoluobčanovi Červenkovi, aby směl svobodně podporovat to, co má za správné (a já za nesprávné), není-li jeho podpora v rozporu se zákonem.

Krajně pravicovou DS nelze srovnávat s krajně levicovou německou RAF (Rote Arme Fraktion), skupinou Andrease Baadera a Ulriky Meinhofové. Za hnusné jsem měl vraždy i činy těch, kteří jí pomáhali, i když jako člověk z krajní levice chápal jejich antikapitalistické motivy. Seděl jsem tehdy začátkem 70. let v husákovském kriminále za propagaci socialistické alternativy k tehdejší normalizační diktatuře. Ale přesto jsem souhlasil se stíháním německých socialistů, i svých přátel z 60. let, kteří, ač sami nenásilní, teroristickou činnost RAF veřejně hájili.

Ono to srovnání RAF a DS není úplně nesmyslné, DS a zvláště neonacisté mohou být podobným nebezpečím pro společnost. Vždyť dost lidí tu souhlasí s programovými cíli DS – zastavení „přílivu“ imigrantů, postavení pohlavních „deviací“ mimo zákon, obnovení trestu smrti a přísnost na nepřizpůsobivé Romy.

Aleše Červenku je možno pracovněprávně postihnout jen podle zákona. Podle agenturní zprávy dopravní podnik už našel – našel, neboť hledal! – oporu v zákoníku práce. Podle mluvčího podniku zaměstnanec prý nesmí bez souhlasu zaměstnavatele používat výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele.

Není to pravda. Zákoník práce zaměstnanci pouze ukládá povinnost plně využívat výrobních prostředků k vykonávání svěřených prací. Vnitřní předpisy zřejmě nezakazují řidiči tramvaje položit něco pod čelní okno, jinak by to podnik již vytáhl. Ale soud by zkoumal, zda onen předpis je v souladu s ústavním pořádkem, pro nějž je svoboda projevu významnější hodnotou než pořádek na pracovišti.

Z vystoupení ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka mám pocit, že stejně jako před rokem 1990 bude podnik usilovat o dohodu o rozvázání pracovního poměru. Nevím, zda pan Červenka je statečný. Myslím si ale, že by se soudit měl, dostane-li výpověď. Svou při s podnikem asi vyhraje. Přispěl by tak k upevnění právního státu.

KAM DÁL?
Tramvaják, který podporoval neonacisty, dostane výpověď
Pražský tramvaják podporoval neonacisty, zřejmě přijde o práci

Přečteno: 1507x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo