Zákon chrání i příznivce Dělnické strany
Řidič Aleš Červenka si dal pod sklo čelního skla své tramvaje v Praze šálu, na níž byla velkým písmem slova DĚLNICKÁ STRANA. Tuto stranu podporuje ve sporu u Nejvyššího správního soudu, kde se vláda domáhá jejího rozpuštění.
Vládě držím palce. Stát přece musí říci, co je v rozporu s hodnotami, na nichž stojí. Palce držím ale i spoluobčanovi Červenkovi, aby směl svobodně podporovat to, co má za správné (a já za nesprávné), není-li jeho podpora v rozporu se zákonem.
Krajně pravicovou DS nelze srovnávat s krajně levicovou německou RAF (Rote Arme Fraktion), skupinou Andrease Baadera a Ulriky Meinhofové. Za hnusné jsem měl vraždy i činy těch, kteří jí pomáhali, i když jako člověk z krajní levice chápal jejich antikapitalistické motivy. Seděl jsem tehdy začátkem 70. let v husákovském kriminále za propagaci socialistické alternativy k tehdejší normalizační diktatuře. Ale přesto jsem souhlasil se stíháním německých socialistů, i svých přátel z 60. let, kteří, ač sami nenásilní, teroristickou činnost RAF veřejně hájili.
Ono to srovnání RAF a DS není úplně nesmyslné, DS a zvláště neonacisté mohou být podobným nebezpečím pro společnost. Vždyť dost lidí tu souhlasí s programovými cíli DS – zastavení „přílivu“ imigrantů, postavení pohlavních „deviací“ mimo zákon, obnovení trestu smrti a přísnost na nepřizpůsobivé Romy.
Aleše Červenku je možno pracovněprávně postihnout jen podle zákona. Podle agenturní zprávy dopravní podnik už našel – našel, neboť hledal! – oporu v zákoníku práce. Podle mluvčího podniku zaměstnanec prý nesmí bez souhlasu zaměstnavatele používat výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele.
Není to pravda. Zákoník práce zaměstnanci pouze ukládá povinnost plně využívat výrobních prostředků k vykonávání svěřených prací. Vnitřní předpisy zřejmě nezakazují řidiči tramvaje položit něco pod čelní okno, jinak by to podnik již vytáhl. Ale soud by zkoumal, zda onen předpis je v souladu s ústavním pořádkem, pro nějž je svoboda projevu významnější hodnotou než pořádek na pracovišti.
Z vystoupení ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka mám pocit, že stejně jako před rokem 1990 bude podnik usilovat o dohodu o rozvázání pracovního poměru. Nevím, zda pan Červenka je statečný. Myslím si ale, že by se soudit měl, dostane-li výpověď. Svou při s podnikem asi vyhraje. Přispěl by tak k upevnění právního státu.
KAM DÁL?
Tramvaják, který podporoval neonacisty, dostane výpověď
Pražský tramvaják podporoval neonacisty, zřejmě přijde o práci
Kam dál:
- Čeněk Růžička: Vím skoro jistě, že bych ani tříminutové, natož šestiminutové zakleknutí, hlavně kvůli stresu, nevydržel!
- Vojtěch Lavička: Nikdo soudný si nemůže myslet, že ghetta zmizí z České republiky, to je dáno existencí chudoby
- Šimon Krbec: Zpochybňování romského holokaustu jako genocidy druhé kategorie, iracionální debata, zda a kdy se židovská a romská jména mohou číst zároveň
- Jaroslav Miko: Čísly házenými od boku se Radek Banga přidal k laciným soudcům, jeho výroky nejsou pravdivé
- Vojtěch Lavička: Tvrdá data proti konspiracím a dezinformacím. Vakcíny proti onemocnění COVID-19 jsou účinné
- František Kostlán: Nahnědlé kliky v ČSSD spolu soupeří o moc v ústeckém kraji
- Žalobce žádá podmínku kvůli komentářům k teplickým prvňáčkům
- Čestmír Horký: Nesbírejte víčka. Lépe pomůže Znesnáze
- Případ komentářů pod fotkou prvňáků z Teplic se protahuje
- Jarmila Balážová: Janko, udělal jsi toho hodně, zůstal za tebou obrovský kus práce
- Soud chtěl opět řešit nenávistné komentáře pod fotkou prvňáčků, ale nepřišly svědkyně
- Lenka Španihelová: Návrh ministryně Maláčové na změnu dávek může zhoršit kvalitu života u mnoha z těch, kteří potřebují pomoci nejvíce
Štítky:
Komentář, DSHLAVNÍ ZPRÁVY
