romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žaloba odložena kvůli nedostatku místa v soudní síni

Hradec Králové, 2.2.2007 17:41

Málo místa v jednací síni Krajského soudu v Hradci Králové. To je hlavní důvod, proč se odročilo projednávání žaloby romské rodiny Danišových z Jičínska. Ta požaduje omluvu a odškodnění po dvojici bývalých policistů, kteří tuto romskou rodinu napadli. Oba muži už v roce 2005 dostali podmíněné tresty.
<p>

Obstrukce žalovaných a snaha dosáhnout odročení byly zřejmé od samého začátku jednání. Advokátka Karla Berouska Markéta Pakandlová nejdřív požadovala, aby jednání bylo neveřejné. Na kameru ale odmítla tuto snahu komentovat. K žádosti o vykázání veřejnosti se přidal i advokát Marka Vraštila Vladimír Vaněk. „Medializace toho trestního stíhání se promítla do zdraví mého klienta.“
<p>
Obhájci dosáhli svého. Soudkyně Věra Adámková případ odročila. Kromě toho, že bude požadovat lékařskou zprávu o stavu Marka Vraštila, uvedla jako důvod nedostatek místa v jednací síni. „Skutečně tato jednací síň je malá, já jsem nepředpokládala takovou účast veřejnosti, možná že by bylo dobré to signalizovat předem, abychom se na to připravili.“
<p>
Novináři se však o případ zajímají od samého začátku. Jejich účast na tomto jednání by proto neměla být žádným překvapením. Vedení soudu chce příště takové situaci předejít a jednání nařídí do větší místnosti. „Nerad bych, aby se opakovala situace, kdyby se před jednáním mělo diskutovat o tom, kdo se zúčastní a kde bude sedět,“ uvedl místopředseda krajského soudu Jan Čipera.
<p>
Vlastimil Weiner a Přemysl Šrámek
Přečteno: 906x
 

Kam dál:

Štítky:  

MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo